REUMATOLOGIA
Krystalopatie
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rozpoznanie dny moczanowej związane jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia migotania przedsionków

Udostępnij:
Dna moczanowa jest najczęstszą przyczyną zapalenia stawów. W badaniach populacyjnych wykazano, iż chorzy na dnę obarczeni są zwiększonym ryzykiem wystąpienia przewlekłej choroby nerek, zespołu metabolicznego, czy powikłań sercowo-naczyniowych. Najnowsze wyniki badań wskazują również na związek dny moczanowej z zaburzeniami rytmu serca.
Analiza brytyjskiej bazy danych (ponad 45 tysięcy chorych) wykazała dwukrotnie większe ryzyko wystąpienia migotania przedsionków (FA, fibrillatio atriorum) w momencie rozpoznania, wśród chorych na dnę moczanową, w porównaniu do odpowiadającej grupy kontrolnej. W populacji osób chorych na dnę, w okresie pięciu lat obserwacji od chwili rozpoznania, u 12% wystąpiło FA, w porównaniu do 6% w grupie kontrolnej. Wydaje się, że dna moczanowa może być niezależnym czynnikiem ryzyka wystąpienia FA, chociaż stanowi ona również czynnik ryzyka innych schorzeń zwiększających ryzyko wystąpienia FA. Jednym z mechanizmów leżących u podłoża zaburzeń rytmu serca w dnie, jest zwiększone stężenie kwasu moczowego w surowicy. Postuluje się udział kwasu moczowego w przebudowie (remodelingu) przedsionków, co zwiększa ryzyko wystąpienia FA.
W dalszej obserwacji ryzyko FA było mniejsze, niż w chwili rozpoznania dny, jednak pozostawało nadal istotnie statystycznie większe niż w grupie kontrolnej. Jedną z możliwych przyczyn obserwowanego zjawiska może być stosowanie leków obniżających stężenie kwasu moczowego.
Jak wykazano hyperurykemia zwiększa również ryzyko wystąpienia udaru mózgu, co w połączeniu ze zwiększonym ryzykiem FA, pogarsza rokowanie. Stawia to chorych na dnę moczanową w grupie zwiększonego ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych. Chorzy ci powinni być monitorowani pod kątem wystąpienia FA, szczególnie jeżeli są to osoby w podeszłym wieku oraz ze współistniejącymi już innymi czynnikami ryzyka FA jak niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, choroby tarczycy, czy nadciśnienie tętnicze.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.