REUMATOLOGIA
Inne układowe choroby tkanki łącznej
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rytuksymab w leczeniu zaostrzeń zapaleń naczyń związanych z przeciwciałami ANCA

Udostępnij:
Zapalenie naczyń związane z przeciwciałami ANCA (ANCA associated vasculitis- AAV) obejmuje głównie dwie jednostki chorobowe ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń (granulomatosis with polyangiitis-GPA) oraz mikroskopowe zapalenie naczyń (microscopic polyangiitis - MPA). W przypadku niepodjęcia leczenia, śmiertelność 2 letnia przy tym rozpoznaniu wynosi 93%. W leczeniu indukującym remisję stosowany jest cyklofosfamid (CYC) oraz rytuksymab (RTX) w połączeniu z glikokortykosteroidami w wysokich dawkach. Mimo dobrej odpowiedzi na takie leczenie niestety u większości chorych ma miejsce nawrót objawów choroby, a kluczowym problemem przy przewlekłym leczeniu jest kwestia bezpieczeństwa terapii.
Nawrót choroby zdefiniowano jako wystąpienie 1 dużego lub 3 małych kryteriów w ocenie BVAS/WG. W leczeniu indukującym remisję zastosowano schemat czterech wlewów RTX co tydzień w dawce 375mg/m2 p.c. oraz glikokortykosteroidy w dawce ustalanej indywidualnie przez badacza według jednego z dwóch schematów 1mg/kg m.c. max. 60mg/dobę lub 0,5mg/ kg m.c. max. 30mg/dobę ze stopniową redukcją do dawki 10mg/dobę w czwartym miesiącu (w obu schematach). Remisję zdefiniowaną jako BVAS ≤1 przy dawce prednizolonu ≤10mg/dobę udało się osiągnąć u 90% chorych, niezależnie od stosowanej dawki GKS (u 29% ustalono schemat wysokich dawek). Tylko u 6 chorych nie osiągnięta ustalonego celu leczenia. Czterech chorych zmarło z powodu zapalenia płuc (n=2), incydentu naczyniowo-mózgowego (1) oraz zapalenia naczyń (1). U 14,3% odnotowano poważne zdarzenia niepożądane i jest to mniejszy odsetek niż w innych badaniach dotyczących terapii RTX w AAV co odniesiono do mniejszych dawek GKS.

Stosowanie RTX w połączeniu z GKS w zaostrzeniach zapalenia naczyń AAV jest powszechnie stosowaną strategią w praktyce klinicznej. Przytoczone badanie jest ważne z uwagi na jego prospektywny charakter, dużą liczbę uczestników z przewlekłym przebiegiem choroby i tym samym wiarygodność uzyskanych danych. Warto zwrócić uwagę na uzyskane wyniki: dobrą skuteczność RTX w indukowaniu remisji w zaostrzeniu AAV niezależnie od dawki GKS oraz profil bezpieczeństwa takiej terapii.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.