facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Zeszyty specjalne Rada naukowa Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac Standardy etyczne i procedury
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
SCImago Journal & Country Rank
2/2009
vol. 96
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:

Sesja plenarna I
Skuteczność i bezpieczeństwo miejscowych inhibitorów kalcyneuryny w leczeniu atopowego zapalenia skóry

Wojciech Silny
,
Magdalena Czarnecka-Operacz

Przegl Dermatol 2009, 96, 99–103
Data publikacji online: 2009/04/30
Pobierz cytowanie
 
 

WPROWADZENIE
Atopowe zapalenie skóry (AZS) należy do przewlekłych i nawrotowych dermatoz najczęściej występujących u dzieci i młodzieży. Głównym objawem podmiotowym AZS jest świąd skóry, a przedmiotowym – stan zapalny skóry o obrazie wyprysku ograniczonego, względnie uogólnionego, zajmującego czasem nawet całą powierzchnię skóry. Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem uwarunkowanym genetycznie, jednak zarówno na jego wystąpienie, jak i przebieg ma wpływ wiele zróżnicowanych czynników środowiskowych, do których zalicza się przede wszystkim: zanieczyszczenie środowiska, alergeny powietrznopochodne, klimat, czynniki psychiczne i inne. Dokładny patomechanizm AZS nie został całkowicie wyjaśniony, ale uważa się, że do rozwoju zmian skórnych prowadzą: zaburzenia immunologiczne typu humoralnego i komórkowego, defekty bariery naskórkowej uwarunkowane w mniejszym lub większym stopniu genetycznie (np. defekt filagryny), zaburzenia endokrynologiczne, nieprawidłowości w produkcji nienasyconych kwasów tłuszczowych itp.
W leczeniu AZS stosuje się: profilaktykę, leczenie ogólne i miejscowe. W terapii miejscowej główną rolę obok emolientów i kortykosteroidów odgrywają inhibitory kalcyneuryny. Historia inhibitorów kalcyneuryny wiąże się z poszukiwaniem leków immunosupresyjnych w transplantologii, które te leki mogłyby hamować reakcję immunologiczną skierowaną przeciwko przeszczepionemu narządowi. Poszukiwania powyższych leków prowadzi się od około 50 lat, a pierwszym odkrytym inhibitorem kalcyneuryny była cyklosporyna A (CsA). Wprowadzenie tego leku do transplantologii umożliwiło przeszczepianie nerek, wątroby, płuc i serca. Przeżycie osób z przeszczepionymi organami znacznie wzrosło, ale okazało się, że lek ten nie jest pozbawiony działań ubocznych. Kolejnym postępem w leczeniu immunosupresyjnym było wprowadzenie takrolimusu do transplantologii jako alternatywy dla CsA. Obecnie takrolimus jest podstawowym lekiem zalecanym w przypadku osób po przeszczepie narządów. Podczas podawania CsA, a następnie takrolimusu okazało się, że chorzy cierpiący na rozmaite dermatozy (łuszczyca, AZS itp.) uzyskiwali poprawę stanu klinicznego skóry. Od tego czasu inhibitory kalcyneuryny są powszechnie stosowane w lecznictwie dermatologicznym. Kolejnym preparatem wynalezionym w ramach ukierunkowanych już badań poszukiwawczych do zastosowania w leczeniu różnych dermatoz zapalnych był pimekrolimus. W niniejszej pracy omówiono możliwości miejscowego zastosowania inhibitorów kalcyneuryny w terapii AZS.
MECHANIZM DZIAŁANIA INHIBITORÓW KALCYNEURYNY
Mechanizm działania CsA, takrolimusu oraz pimekrolimusu jest identyczny i polega na hamowaniu aktywacji kalcyneuryny. W trakcie prezentacji antygenu limfocytom T dochodzi do zwiększenia stężenia jonów wapnia w cytoplazmie komórki. Jony wapnia wiążą się z kalmoduliną, która aktywuje kalcyneurynę. Ta z kolei po połączeniu z fragmentem cytoplazmatycznym tzw. czynnika aktywującego limfocyty (ang. nuclear factor of activated lymphocytes – NFAT) przenika do jądra, gdzie łączy się z odpowiednikami jądrowymi NFAT. Powyższy kompleks odpowiedzialny jest w jądrze komórki za transkrypcję cytokin prozapalnych, takich jak: interleukiny 2, 3, 4, 5 (IL-2, IL-3, IL-4, IL-5), czynnik martwicy nowotworów a (ang. tumour necrosis factor a – TNF–a), transformujący czynnik wzrostu β (ang. transforming growth factor β – TGF-b), czynnik pobudzający kolonie granulocytów i makrofagów (ang. granulocyte monocyte colony stimulating factor – GM-CSF) itp. Ten cały ciąg zdarzeń prowadzących do wzmożonej produkcji cytokin prozapalnych hamowany jest przez CsA, takrolimus i pimekrolimus wskutek łączenia się ich z makrofiliną oraz blokowania aktywacji kalcyneuryny. W efekcie takiego działania leków dochodzi do inaktywacji fragmentu cytoplazmatycznego NFAT, hamowania proliferacji limfocytów w fazie G0–G1 i w konsekwencji – jak już wspomniano – blokowania produkcji cytokin prozapalnych.
SKUTECZNOŚĆ MIEJSCOWYCH INHIBITORÓW KALCYNEURYNY W LECZENIU CHORYCH NA ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY
Cyklosporyna A podawana ogólnie znalazła szerokie zastosowanie w dermatologii, szczególnie w leczeniu łuszczycy, AZS, pyoderma gangrenosum i innych. Próby miejscowego stosowania CsA w obrębie skóry zakończyły się jednak niepowodzeniem, ponieważ jej masa cząsteczkowa jest na tyle duża (ok. 1200 Da), że nie pozwala jej przeniknąć do głębszych przestrzeni międzykomórkowych naskórka [1]. Miejscowo CsA stosuje się natomiast z powodzeniem w postaci kropli do worka spojówkowego u chorych na zapalenie spojówek [2]. Również w postaci płynnej CsA wykorzystuje się do płukania jamy ustnej u chorych na pęcherzycę zwykłą [3]. Skuteczność CsA w leczeniu zmian na śluzówkach tłumaczy się jej lepszą dostępnością do komórek nabłonka.
Takrolimus został wyizolowany w połowie lat 80. XX w. przez naukowców japońskich z grzybów Streptomyces tsukubaensis. Jak już wspomniano, takrolimus stosuje się do dziś z powodzeniem w transplantologii, natomiast doniesienia o jego skuteczności w leczeniu ogólnym różnych dermatoz, chociaż są bardzo zachęcające, to jednak tylko pojedyncze. Być może niewielka liczba publikacji o skuteczności takrolimusu w leczeniu ogólnym wynika z jego wysokiej ceny lub dobrych efektów leczniczych przy stosowaniu miejscowym wspomnianego leku. Takrolimus ze względu na małe rozmiary cząsteczki może z łatwością penetrować do skóry i w odróżnieniu od glikokortykosteroidów nie wpływa na włókna kolagenowe i nie powoduje scieńczenia oraz zaniku skóry. Może być bezpiecznie stosowany na skórę twarzy i szyi oraz innych okolic ciała. Nie powoduje też innych działań niepożądanych, które mogą występować po miejscowej aplikacji glikokortykosteroidów. Wchłanianie takrolimusu przez skórę do ustroju jest minimalne [4, 5] i nie ma dowodów na jego kumulację w organizmie. Uważa się obecnie, że takrolimus w maści może być bezpiecznie stosowany w leczeniu przewlekłym i na rozległe powierzchnie skóry objęte procesem chorobowym.
Pierwsze badania na temat skuteczności takrolimusu w leczeniu miejscowym AZS pojawiły się przed 15 laty [6]. Na podstawie przeprowadzonych badań w warunkach otwartych i kontrolowanych placebo wykazano zdecydowaną kliniczną skuteczność takrolimusu (0,03 i 0,1-procentowego w maści) w leczeniu chorych na AZS [7]. Następnie przystąpiono do krótkoterminowych i długoterminowych badań nad jego skutecznością. Wyniki wieloośrodkowego badania krótkoterminowego prowadzonego przez 3 tygodnie wykazały skuteczność leczniczą takrolimusu u 215 chorych na AZS [8]. W badaniach długoterminowych odnotowano również skuteczność leczniczą takrolimusu w tej chorobie. Reitamo i wsp. w 2004 r. wykazali, że takrolimus 0,03-procentowy w maści stosowany raz lub 2 razy na dobę jest skuteczniejszy niż 1-procentowy octan hydrokortyzonu w grupie obejmującej 624 dzieci chorych na AZS o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu [9]. W 2005 r. Paller i wsp. przeprowadzili również badania porównawcze skuteczności takrolimusu i pimekrolimusu u dzieci i dorosłych chorych na AZS [10]. Badania te prowadzono u 1065 pacjentów w trzech wieloośrodkowych pojedynczo zaślepionych badaniach z randomizacją, trwających 6 tygodni. W ich wyniku stwierdzono, że w ocenie EASI takrolimus był znacznie bardziej skuteczny niż pimekrolimus zarówno u dzieci, jak i dorosłych chorych na ciężkie lub umiarkowane AZS. Wykazano ponadto, że w przypadku takrolimusu początek działania występował wcześniej w porównaniu z pimekrolimusem.
W 2007 r. Remitz i wsp. w 466-osobowej grupie dzieci w wieku 2–15 lat wykazali skuteczność takrolimusu w 30-miesięcznej obserwacji leczenia AZS [11]. Podobne zadowalające wyniki uzyskali inni autorzy [12]. Nowe możliwości miejscowego stosowania takrolimusu w leczeniu AZS przedstawili Reitamo i wsp. [13]. Opublikowali oni w 2008 r. wyniki 4-letniego wieloośrodkowego badania oceniającego skuteczność i bezpieczeństwo takrolimusu w grupie 782 pacjentów chorych na AZS w wieku 2–72 lat. Leczenie prowadzono do momentu całkowitego ustąpienia zmian skórnych i świądu, po czym powracano do terapii w przypadku pojawienia się nawrotu choroby. Po 4 tygodniach leczenia 60% pacjentów lub opiekunów oceniało stan kliniczny jako bardzo dobry lub idealny. W końcowym etapie leczenia zadowolenie z prowadzonej terapii okazało 75% uczestników badania. Reitamo i wsp. proponują chorym na AZS leczenie takrolimusem do momentu cofnięcia stanu zapalnego skóry, a następnie jego profilaktyczne stosowanie 2–3 razy w tygodniu w obrębie skóry wcześniej zajętej procesem zapalnym [13].
Podsumowując, można stwierdzić, że takrolimus jest skutecznym miejscowym niesteroidowym lekiem o silnym działaniu przeciwzapalnym i może być stosowany w leczeniu ostrego i przewlekłego stanu zapalnego skóry u chorych na AZS w obrębie wszystkich okolic ciała, w tym również twarzy. Po ustąpieniu stanu zapalnego skóry w wyniku leczenia takrolimusem należy rozważyć jego profilaktyczne zastosowanie 2–3 razy w tygodniu w miejscach wcześniej objętych procesem chorobowym. Wynalezienie pimekrolimusu jest efektem wieloletnich poszukiwań w laboratoriach Novartisu, jak też intensywnych badań nad innymi pochodnymi askomycyny, o działaniu podobnym do takrolimusu. Przebadano kilkaset pochodnych askomycyny i wyizolowano ze Streptomyces hygroscopicus związek, który wykazywał skuteczność przeciwzapalną i dobry profil bezpieczeństwa. Pierwsze badania nad skutecznością pimekrolimusu w leczeniu chorych na AZS przeprowadzono przed 10 laty. Odnotowano w nich znaczną poprawę stanu zapalnego skóry (75%) u chorych na AZS, którym aplikowano 1-procentowy pimekrolimus w postaci kremu 2 razy dziennie przez 3 tygodnie [14]. W następnych latach 1-procentowy pimekrolimus w kremie był przedmiotem wielu badań w odniesieniu do jego skuteczności i tolerancji oraz bezpieczeństwa u chorych na AZS. Wahn i wsp. przeprowadzili badanie w grupie 713 dzieci chorych na AZS, w wieku 2–17 lat [15]. Celem tej pracy było porównanie skuteczności pimekrolimusu z klasycznymi metodami miejscowymi (glikokortykosteroidy, emolienty) przez 12 miesięcy w warunkach podwójnie ślepej próby. Ocenę kliniczną przeprowadzono po 6 i 12 miesiącach leczenia, ponadto monitorowano bezpieczeństwo i tolerancję stosowanych preparatów. W wyniku przeprowadzonych badań zarówno po 6, jak i 12 miesiącach wykazano poprawę stanu klinicznego chorych leczonych pimekrolimusem, co stanowiło podstawę do sformułowania wniosku, że lek ten umożliwia lepszą kontrolę procesu chorobowego. Następna praca dotyczyła 251 niemowląt w wieku 3–23 miesięcy, u których stosowano 1-procentowy pimekrolimus w kremie w warunkach podwójnie ślepej próby [16]. Pimekrolimus istotnie zmniejszał częstość zaostrzeń stanu zapalnego skóry w porównaniu z grupą kontrolną oraz okazał się bardziej skuteczny w leczeniu świądu i innych objawów klinicznych AZS niż podłoże lekowe. W przeprowadzonych badaniach wykazano, że 1-procentowy pimekrolimus w kremie jest skutecznym i bezpiecznym lekiem, modyfikującym przebieg kliniczny AZS. Inne badanie w grupie 192 dorosłych chorych na AZS przeprowadzili przez 6 miesięcy Meurer i wsp. [17]. Wykazano w nim również, że 1-procentowy pimekrolimus w kremie jest skuteczny i bezpieczny w długoterminowym leczeniu dorosłych chorych na AZS. Na podstawie zarówno powyższych badań, jak i wielu innych oraz obserwacji własnych można stwierdzić, że 1-procentowy pimekrolimus w kremie jest skutecznym i bezpiecznym preparatem w leczeniu niemowląt, dzieci, młodzieży i dorosłych chorych na AZS.
BEZPIECZEÑSTWO MIEJSCOWYCH INHIBITORÓW KALCYNEURYNY W LECZENIU CHORYCH NA ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY
Najczęstszym niepożądanym objawem po stosowaniu takrolimusu i pimekrolimusu jest uczucie świądu lub pieczenia w miejscu aplikacji leku. Objawy mogą ustąpić po 15 minutach od zastosowania leku i w miarę kontynuowania terapii samoistnie cofają się po 4–5 dniach [18]. Nie stwierdzono natomiast zwiększenia częstości występowania infekcji skórnych powodowanych bakteriami, wirusami oraz grzybami. Również stosowanie miejscowych inhibitorów kalcyneuryny nie hamowało odpowiedzi skórnej na testy z antygenami bakteryjnymi i grzybiczymi [19]. Wykazano ponadto, że wytwarzanie odporności poszczepiennej jest niezaburzone [20].
W 2005 r. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration – FDA) wydała komunikat, że wobec zgłaszania występowania pojedynczych przypadków nowotworów u chorych stosujących miejscowo takrolimus i pimekrolimus w informacji o tych lekach powinno być umieszczone specjalne ostrzeżenie o tym fakcie. Umieszczenie ostrzeżenia w ulotce o możliwości wystąpienia nowotworów skóry po miejscowej aplikacji inhibitorów kalcyneuryny spowodowało zdecydowane zmniejszenie stosowania tych preparatów w leczeniu AZS i innych dermatoz. W odpowiedzi na komunikat FDA, Europejska Agencja Leków (EMEA) zleciła analizę bezpieczeństwa miejscowego stosowania inhibitorów kalcyneuryny. Po rocznych badaniach EMEA wydała komunikat prasowy, w którym stwierdzono, że takrolimus i pimekrolimus są bezpieczne w leczeniu miejscowym i nie stwierdzono związku przyczynowego między ich miejscowym stosowaniem a występowaniem chorób nowotworowych, jednak nie wykluczono możliwości takiego związku. Przeciwko oświadczeniu FDA wystąpiło około 30 międzynarodowych i krajowych towarzystw dermatologicznych i alergologicznych, wskazując na fakt, że inhibitory kalcyneuryny stosowane miejscowo są bezpieczne i nie ma dowodów na ich kancerogenne działanie. W badaniach w Stanach Zjednoczonych przeprowadzonych w latach 1995–2001 (n = 9813) wykazano, że leczenie takrolimusem nie wpływa na zwiększenie zapadalności na nieczerniakowe nowotwory skóry [21]. Stwierdzono, że działanie układowe po miejscowej aplikacji inhibitorów kalcyneuryny jest nieistotne z powodu ich minimalnego przezskórnego wchłaniania. Wchłanianie takrolimusu zależy od stanu zapalnego skóry i nawet w przypadku zajęcia 100% powierzchni ciała stężenie tego leku w surowicy jest zwykle nieoznaczalne. Opublikowane doniesienie FDA oparto na wynikach badań na zwierzętach (miejscowa aplikacja leku w 30–50-krotnym większym stężeniu niż stosuje się u ludzi) i działaniu leków podawanych ogólnie osobom po przeszczepach narządów. Zdaniem autorów niniejszej publikacji nie ma związku przyczynowego między pojedynczymi zgłoszeniami chłoniaków z leczeniem miejscowym inhibitorami kalcyneuryny, o czym są oni przekonani na podstawie doniesień z piśmiennictwa oraz doświadczeń własnych.
Piśmiennictwo
1. Surber C., Itin P., Büchner S.: Clinical controversy on the effect of topical cyclosporin: what is the target site? Dermatology 1992, 185, 242-245.
2. Brown M.M., Brown G.C., Brown H.C., Peet J., Roth Z.: Value-based medicine, comparative effectiveness, and cost-effectiveness analysis of topical cyclosporine for the treatment of dry eye syndrome. Arch Ophthalmol 2009, 127, 146-152.
3. Pacor M.L., Biesi D., Carleto A. Maleknia T., Lombardo G., Lunardi C.: Topical cyclosporine in the treatment of oral pemphigus. Minerva Stomatol 1998, 47, 183-186.
4. Alaiti S., Kang S., Fiedler V.C., Ellis C.N., Spurlin D.V, Fader D. i inni: Tacrolimus ointment for atopic dermatitis: a phase I study in adults and children. J Am Acad Dermatol 1998, 38, 69-76.
5. Hanifin J.M., Ling M.R., Langley R., Breneman D., Rafal E.: Tacrolimus ointment for the treatment of atopic dermatitis in adult patients. Part 1. Efficacy. J Am Acad Dermatol 2001, 44 (1 Suppl), S28-S38.
6. Nakagawa H., Etoh T., Ishibashi Y., Higaki Y., Kawashima H., Rori H. i inni: Tacrolimus ointment for atopic dermatitis. Lancet 1994, 344, 883-892.
7. Aoyama H., Tabata N., Tanaka M., Uesugi Y., Tagami H.: Successful treatment of resistant facial lesions of atopic dermatitis with 0.1% Fk506 ointment. Br J Dermatol 1995, 133, 494-496.
8. Wolska H., Błaszczyk M.: Takrolimus i pimekrolimus w dermatologii, cz. I. Leczenie atopowego zapalenia skóry. Przegl Dermatol 2004, 91, 199-208.
9. Reitamo S., Harper J., Bos J.D., Cambazard F., Bruijnzeel-Koomen C., Valk P. i inni: Tacrolimus 0,03% maść, stosowany raz lub 2 razy/dobę jest skuteczniejszy niż 1% octan hydrokortyzonu w leczeniu dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu: wyniki badań przeprowadzonych w warunkach randomizowanej próby podwójnie ślepej. Post Dermatol Alergol 2004, 21, 167-176.
10. Paller A.S., Lebwohl M., Fleischer A.B. Jr, Antaya R., Langley R.G., Kirsner R.S. i inni: Tacrolimus ointment is mor effective than pimecrolimus cream with a similar safety profile in the treatment of atopic dermatitis: results from 3 randomized, comparative studies. J Am Acad Dermatol 2005, 52, 810-822.
11. Remitz A., Harper J., Rustin M., Goldsmith W.F., Palatsi R., van der Valk P.G. i inni; European Tacrolimus Ointment Study Group. Long-term safety and efficacy of tacrolimus ointment for the treatment atopic dermatitis in children. Acta Derm Venerol (Stockh) 2007, 87, 54-61.
12. Wollenberg A., Reitamo S., Girolomoni G., Lahfa M., Ruzicka T., Healy E. i inni; European Tacrolimus Ointment Study Group. Proactive treatment atopic dermatitis in adults with 0.1% tacrolimus ointment. Allergy 2008, 63, 742-750.
13. Reitamo S., Rustin M., Harper J., Kalimo K., Rubins A., Cambazard F. i inni; 0.1% Tacrolimus Ointment Long-term Follow-up Study Group.: A 4 year follow-up study of atopic dermatitis therapy with 0.1% tacrolimus ointment in children and adult patients. Br J Dermatol 2008, 159, 942-51.
14. Van Leent E.J., Gräber M., Thurston M., Wagenaar A., Spuls P.I., Bos J.D.: Effectiveness of the ascomycin macrolactam SDZ ASM 981 in the topical treatment of atopic dermatitis. Arch Dermatol 1998, 134, 805-809.
15. Wahn U., Bos J.D., Goodfield M., Caputo R., Papp K., Manjra A. i inni: Efficacy and safety of pimecrolimus cream in the long-term management of atopic dermatitis in children. Paediatrics 2002, 110, e2.
16. Kapp A., Papp K., Bingham A., Fölster-Holst R., Ortonne J.P., Potter P.C. i inni: Long-term management of atopic dermatitis in infants with topical pimecrolimus, nonsteroid anti-inflammatory drug. J Allergy Clin Immunol 2002, 110, 277-284.
17. Meurer M., Fölster-Holst R., Wozel G., Weidinger G., Jünger M., Bräutigam M.; CASM-DE-01 study group: Pimecrolimus cream in the long-term management of atopic dermatitis in adults: a six-month study. Dermatology 2002, 205, 271-277.
18. Silny W., Brzezińska-Wcisło L., Chodorowska G., Czarnecka-Operacz M., Kapińska-Mrowiecka M., Placek W. i inni: Wyniki oceny skuteczności i bezpieczeństwa preparatu pimekrolimus u chorych na atopowe zapalenie skóry – doświadczenia polskie. Post Dermatol Alergol 2005, 22, 1-8.
19. Reitamo S., Wollenberg A., Schöpf E., Perrot J.L., Marks R., Ruzicka T. i inni: Safety and efficacy of 1 year tacrolimus ointment monotherapy in adults with atopic dermatitis. The European Tacrolimus Ointment Study Group. Arch Dermatol 2000, 136, 999-1006.
20. Papp K.A., Breuer K., Meurer M., Ortonne J.P., Potter P.C., de Prost Y. i inni: Long-term treatment of atopic dermatitis with pimecrolimus cream 1% in infants does not interfere with the development of protective antibodies after vaccination. J Am Acad Dermatol 2005, 52, 247-253.
21. Naylor M., Elmets C., Jaracz E., Rico J.M.: Non-melanoma skin cancer in patients with atopic dermatitis treated with topical tacrolimus. J Dermatol Treat 2005, 16, 149-153.
Copyright: © 2009 Polish Dermatological Association. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.


© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.