eISSN: 1689-1716
ISSN: 0324-8267
Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii/Archives of Forensic Medicine and Criminology
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Suplementy Rada naukowa Recenzenci Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
SCImago Journal & Country Rank
4/2016
vol. 66
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:
Raport

Sprawozdanie z 95. Jahrestagung der Deutschen Gesellschaft für Rechtsmedizin w Heidelbergu w Niemczech

Krystian Rygol

Arch Med Sąd Kryminol 2016; 66 (4): 305–306
Data publikacji online: 2017/06/08
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Metryki PlumX:
Sprawozdanie z 95. Jahrestagung der Deutschen Gesellschaft für Rechtsmedizin w Heidelbergu w Niemczech W dniach 30.08–03.09.2016 r. w Heidelbergu odbył się 95. Kongres Niemieckiego Towarzystwa Medycyny Prawnej przy udziale prof. Kathrin Yen oraz prezesa Niemieckiego Towarzystwa Medycyny Prawnej prof. Thomasa Bajanowskiego.
Heidelberg jest miastem na prawach powiatu w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, założonym w 1196 r. W 1386 r. w Heidelbergu książę elektor Ruprecht I założył uniwersytet – najstarszy w granicach współczesnych Niemiec, trzeci najstarszy w granicach ówczesnego Cesarstwa i czwarty w Środkowej Europie (po praskim, krakowskim i wiedeńskim). Największą tragedią w dziejach miasta było dwukrotne zburzenie przez wojska francuskie miasta i zamku w trakcie wojny o sukcesję w Palatynacie w 1689 i 1693 r. Heidelberg jest jednym z nielicznych większych miast Niemiec, które nie ucierpiało w czasie II wojny światowej. Atrakcyjne położenie na zboczach gór przy końcowym odcinku przełomowej doliny rzeki Neckar powoduje, że miasto jest od czasów romantyzmu nieprzerwanie jedną z głównych atrakcji turystycznych kraju. W mieście ulokowano kilka instytutów naukowych o międzynarodowym znaczeniu. W 2004 r. złożono wniosek o wpisanie Starego Miasta i ruin zamku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W 1766 r. Katedra Medycyny Sądowej była jedną z 5 Katedr Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Heidelbergu. W 2016 r. Katedra Medycyny Sądowej świętowała swój jubileusz 250-lecia istnienia, co stało się dobrą okazją dla zorganizowania kolejnego kongresu.
Kongres zorganizowany został przez Instytut Medycyny Prawnej Uniwersytetu w Heidelbergu i Niemieckie Towarzystwo Medycyny Prawnej. Główne obrady odbywały się w kilku salach wykładowych „Nowego Uniwersytetu” odpowiednio przygotowanych do tego celu. Kongresowi przewodniczyła prof. Kathrin Yen.
W obradach udział wzięło około 300 osób, głównie medyków sądowych, a także toksykologów i genetyków reprezentujących instytuty medycyny prawnej (sądowej) z Europy, tj. Austrii, Niemiec, Szwajcarii, Słowacji, Białorusi, Rosji, Armenii, Mołdawii, Ukrainy i Polski, ale również Japonii.
Kongres poświęcono zagadnieniom związanym z klasyczną medycyną sądową z uwzględnieniem kazuistyki sądowo-lekarskiej i możliwościom wykorzystania tomografii komputerowej w badaniach pośmiertnych, jednak w spojrzeniu przyszłościowym medycyny sądowej w 2030 r. Przedstawiono również prace z zakresu prawa medycznego, w tym...


Pełna treść artykułu...
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.