eISSN: 1689-1716
ISSN: 0324-8267
Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii/Archives of Forensic Medicine and Criminology
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
SCImago Journal & Country Rank
4/2016
vol. 66
 
Share:
Share:
abstract:
Report

Sprawozdanie z 95. Jahrestagung der Deutschen Gesellschaft für Rechtsmedizin w Heidelbergu w Niemczech

Krystian Rygol

Arch Med Sąd Kryminol 2016; 66 (4): 305–306
Online publish date: 2017/06/08
View full text Get citation
 
PlumX metrics:
Sprawozdanie z 95. Jahrestagung der Deutschen Gesellschaft für Rechtsmedizin w Heidelbergu w Niemczech W dniach 30.08–03.09.2016 r. w Heidelbergu odbył się 95. Kongres Niemieckiego Towarzystwa Medycyny Prawnej przy udziale prof. Kathrin Yen oraz prezesa Niemieckiego Towarzystwa Medycyny Prawnej prof. Thomasa Bajanowskiego.
Heidelberg jest miastem na prawach powiatu w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, założonym w 1196 r. W 1386 r. w Heidelbergu książę elektor Ruprecht I założył uniwersytet – najstarszy w granicach współczesnych Niemiec, trzeci najstarszy w granicach ówczesnego Cesarstwa i czwarty w Środkowej Europie (po praskim, krakowskim i wiedeńskim). Największą tragedią w dziejach miasta było dwukrotne zburzenie przez wojska francuskie miasta i zamku w trakcie wojny o sukcesję w Palatynacie w 1689 i 1693 r. Heidelberg jest jednym z nielicznych większych miast Niemiec, które nie ucierpiało w czasie II wojny światowej. Atrakcyjne położenie na zboczach gór przy końcowym odcinku przełomowej doliny rzeki Neckar powoduje, że miasto jest od czasów romantyzmu nieprzerwanie jedną z głównych atrakcji turystycznych kraju. W mieście ulokowano kilka instytutów naukowych o międzynarodowym znaczeniu. W 2004 r. złożono wniosek o wpisanie Starego Miasta i ruin zamku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W 1766 r. Katedra Medycyny Sądowej była jedną z 5 Katedr Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Heidelbergu. W 2016 r. Katedra Medycyny Sądowej świętowała swój jubileusz 250-lecia istnienia, co stało się dobrą okazją dla zorganizowania kolejnego kongresu.
Kongres zorganizowany został przez Instytut Medycyny Prawnej Uniwersytetu w Heidelbergu i Niemieckie Towarzystwo Medycyny Prawnej. Główne obrady odbywały się w kilku salach wykładowych „Nowego Uniwersytetu” odpowiednio przygotowanych do tego celu. Kongresowi przewodniczyła prof. Kathrin Yen.
W obradach udział wzięło około 300 osób, głównie medyków sądowych, a także toksykologów i genetyków reprezentujących instytuty medycyny prawnej (sądowej) z Europy, tj. Austrii, Niemiec, Szwajcarii, Słowacji, Białorusi, Rosji, Armenii, Mołdawii, Ukrainy i Polski, ale również Japonii.
Kongres poświęcono zagadnieniom związanym z klasyczną medycyną sądową z uwzględnieniem kazuistyki sądowo-lekarskiej i możliwościom wykorzystania tomografii komputerowej w badaniach pośmiertnych, jednak w spojrzeniu przyszłościowym medycyny sądowej w 2030 r. Przedstawiono również prace z zakresu prawa medycznego, w tym...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.