eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
3/2007
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Sprawozdanie z Sympozjum EACTS Advanced Techniques in Thoracic Surgery, Wenecja, 8–10 marca 2007 r.

Wojciech Kądziołka
,
Cezary Piwkowski

Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2007; 4 (3): 322–323
Online publish date: 2007/09/14
View full text Get citation
 
W dniach 8–10 marca 2007 r. pod auspicjami EACTS odbyło się sympozjum pt. Advanced Techniques in Thoracic Surgery, zorganizowane przez zespół chirurgów klatki piersiowej z Padwy pod kierownictwem prof. Federica Rei. Mimo że Padwa jest przepięknym miastem z wieloma renesansowymi zabytkami, to sympozjum zostało zorganizowane w jednym z najpiękniejszych miast świata – Wenecji. Wykłady, interaktywne dyskusje i transmisje z sal operacyjnych odbyły się w auli San Domenico Szpitala SS. Giovanni e Paolo (ryc. 1.), który został wzniesiony w 1495 r. przez jedno z bractw miejskich Republiki Weneckiej – początkowo jako zakład opiekuńczy nad chorymi, osobami starszymi i sierotami. Szpital posiada przepiękną asymetryczną fasadę licowaną wielobarwnymi marmurami, którą stworzyli Piero Lombardo, Giovanni Buora i Mauro Cocuci. Niestety, w późniejszych czasach wnętrze wielokrotnie przebudowywano. Napoleon zarządzając rozbudową budynku, stworzył tu szpital dla kombatantów, który działa do chwili obecnej jako szpital miejski. Nieprzemyślane decyzje podjęte w ostatnim stuleciu oraz wymogi budowlane szpitala bardzo go zeszpeciły, a także zniszczyły zabytkowe wnętrza budynku. Zachowały się tylko niektóre sale, z bogato zdobionymi stropami z XVI w., m.in. sala biblioteki oraz sala, w której odbywały się wykłady.
Głównymi tematami sympozjum były: rozszerzone zabiegi resekcyjne z powodu raka płuca, transplantacje płuc, chirurgia tchawicy, leczenie chirurgiczne w przypadku śródbłoniaka opłucnej, zabiegi endoskopowe oraz operacje deformacji klatki piersiowej.
Po uroczystym otwarciu pierwszy wykład wygłosił prof. Philip Dartevelle z Paryża, który w znakomity sposób przedstawił swoje bogate doświadczenie w zakresie mankietowych pneumonektomii, z resekcją rozdwojenia tchawicy w nowotworach płuc. Omawiając szczegółowo technikę operacyjną i sposoby zespoleń tchawicy i oskrzeli, polecał dla resekcji z naciekiem prawego oskrzela głównego dojście poprzez prawą tylno-boczną torakotomię, a do lewego oskrzela głównego dojście przez sternotomię.
Następny wykład, analizujący zmiany patologiczne w ścianie tchawicy i oskrzeli, poprowadziła dr Fiorella Calabrese z Padwy. Przedstawiła ona wpływ lasera i elektrokoagulacji na śluzówkę drzewa oskrzelowego oraz przyczynę powstawania zmian nekrotycznych na poziomie zespoleń oskrzelowych. Wykazała, że rozwijające się po przeszczepie płuca zarostowe zapalenie oskrzelików (bronchiolitis obliterans) jako obraz późnego odrzutu...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.