eISSN: 2081-2833
ISSN: 2081-0016
Medycyna Paliatywna/Palliative Medicine
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
2/2010
vol. 2
 
Share:
Share:
abstract:
Short communication

Sprawozdanie z udziału w Expert Forum: New direction in BTcP management
Paryż, 6–7 listopada 2009 r. – Bóle przebijające (BTcP)

Aleksandra Kotlińska-Lemieszek
,
Małgorzata Roitt

Medycyna Paliatywna 2010; 2: 118–120
Online publish date: 2010/07/05
View full text Get citation
 
W dniach 6–7 listopada odbyła się w Centrum Kongresowym Hotelu Marriott w Paryżu konferencja – Forum Ekspertów – dotycząca nowych kierunków leczenia bólów przebijających u pacjentów z chorobą nowotworową. W konferencji brali udział przedstawiciele większości krajów europejskich. Zarówno wykładowcy, eksperci w dziedzinie zagadnień bólowych, jak i zaproszeni goście – specjaliści leczenia bólu – w trakcie spotkania mieli możliwość podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem. W trakcie sesji wykładowych oraz warsztatów, oprócz aktualnej wiedzy dotyczącej bólów przebijających, omówiono badania kliniczne oraz praktyczne aspekty walki z bólem nowotworowym. Ostatnie doniesienia naukowe są związane w dużej mierze z wprowadzeniem na rynek nowych preparatów w leczeniu bólów przebijających – fentanylu przezśluzówkowego i donosowego o szybkim początku działania, stwarzającym nowe możliwości terapeutyczne.
Pierwszą sesję otworzył dr Stein Kaasa. Poruszył problem niedostatecznej wiedzy chorych i ich rodzin, ale również lekarzy na temat bólów przebijających, prawidłowego ich diagnozowania i leczenia. Podkreślił potrzebę szerzenia takiej wiedzy. Bóle przebijające wpływają istotnie na pogorszenie jakości życia pacjenta, nie pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie, często sprawiają, że sam chory traci wiarę w skuteczność leczenia. Konieczne jest zastosowanie w takiej sytuacji leku, który zadziałałby szybko, był skuteczny, łatwy w użyciu przez samego chorego i przede wszystkim byłby lekiem bezpiecznym.
Dr Zeppetella rozważał zagadnienie bólu przebijającego, przytaczając różne jego definicje proponowane przez kolejnych autorów, począwszy od pracy Portenoya z 1990 r. Jak wskazywał, częstość rozpoznania incydentów bólu przebijającego znacząco się różni w zależności od badanej populacji i przyjętej definicji. Najwyższe odsetki bólów przebijających są zgłaszane przez autorów, którzy do tej kategorii zaliczają tzw. bóle końca dawki. W ostatnich latach panuje zgodne przekonanie, że bóle te świadczą o niezadowalającym leczeniu bólu podstawowego i konieczności jego zweryfikowania.
Od 20% do 60% pacjentów z bólem nowotworowym, u których ból podstawowy (ciągły, uporczywy, występujący ponad 12 godz. na dobę) jest właściwie uśmierzony przy zastosowaniu opioidów i leków wspomagających, doświadcza przejściowego zaostrzenia bólu, tzw. bólu przebijającego.
Ten z kolei można podzielić na :
• ból spontaniczny, czyli...


View full text...
FEATURED PRODUCTS
BOOKS
Medycyna Paliatywna
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.