eISSN: 2081-2833
ISSN: 2081-0016
Medycyna Paliatywna/Palliative Medicine
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
4/2010
vol. 2
 
Share:
Share:
abstract:
Case report

The use of transdermal buprenorphine in addicted patient with adenocarcinoma endometrioidale

Andrzej Stachowiak
,
Bogna Mazurkiewicz
,
Marcin Ziółkowski

Medycyna Paliatywna 2010; 4: 214–217
Online publish date: 2011/01/05
View full text Get citation
 

Wprowadzenie

Stosowanie opioidów w leczeniu bólu z racji ich działania ośrodkowego zawsze wiąże się z ryzykiem rozwoju uzależnienia [1]. W przypadku leczenia bólu, zwłaszcza u pacjentów z chorobą nowotworową, ryzyko to określa się jednak najczęściej jako minimalne [2, 3].

W dostępnej literaturze charakterystyczny jest brak badań prospektywnych na temat występowania uzależnienia u pacjentów z bólem leczonych opioidami. Aktualne wyniki różnych pod względem metodologicznym analiz wskazują, że nadużywanie opioidów u pacjentów leczonych z powodu bólu sięga 3–63% [4, 5]. Wyniki innych badań wskazują na epizodyczny charakter leczenia opioidami u badanych, co wyklucza możliwość przypisania uzależnienia procesowi leczenia z zastosowaniem opioidów [6].

Powszechnie uważa się, że uzależnienie fizyczne związane z objawami autonomicznymi w przypadku odstawienia leku lub zmniejszenia dawki występuje często. Uzależnienie psychiczne natomiast, określane jako wzorzec zachowania związany z przymusem przyjmowania leku w celach innych niż lecznicze, u pacjentów z bólem przewlekłym występuje rzadko [6].

W leczeniu detoksykacyjnym i substytucyjnym osób uzależnionych coraz większe zastosowanie ma zatwierdzona w 2002 r. przez Agencję ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration) buprenorfina – półsyntetyczny opioid o częściowym agonistycznym działaniu na receptor opioidowy [7–9, 20]. Lek ten jest od ponad 30 lat stosowany również w leczeniu bólu i ostatnio rekomendowany przez zespoły ekspertów i klinicystów w leczeniu bólu nowotworowego, zwłaszcza o charakterze neuropatycznym [7, 8].

Opis przypadku

Pacjentka, 65 lat, z rozpoznanym w 1997 r. rakiem trzonu macicy (adenocarcinoma endometrioidale) po usunięciu macicy i obustronnym usunięciu przydatków drogą brzuszną (histerektomia radykalna) oraz brachyterapii (192Ir, 3 × 600 cGy/g) została w 2000 r. objęta opieką paliatywną w Poradni Medycyny Paliatywnej (PMP). Do Poradni zgłosiła się z powodu silnego bólu zlokalizowanego w okolicy lędźwiowo-krzyżowej z promieniowaniem do podbrzusza, lewego pośladka i kończyny dolnej. Pacjentka łączyła wystąpienie bólu z zakończonym leczeniem onkologicznym.

Przebyte operacje: tenotomia z powodu objawów zespołu mięśni gruszkowatych z uwolnieniem nerwu kulszowego w okolicy lewego biodra (1998), uwolnienie jelit ze zrostów w jamie otrzewnowej (1999), operacje z powodu kamicy nerkowej i wodonercza (1974, 1998) i...


View full text...
FEATURED PRODUCTS
BOOKS
Medycyna Paliatywna
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.