Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Top Medical Trends 2023 – medycyna na burzliwe czasy ►

Udostępnij:
Rozpoczyna się Kongres Top Medical Trends, szczególne wydarzenie, medyczne podsumowanie minionego roku, organizowane przez wydawnictwo Termedia. Od teorii do praktyki – tak poprowadzona jest większość sesji. Podsumowaniem pierwszego dnia będzie wykład „Kiedy budzą się demony – historia ludzkości okiem psychiatry”, który wygłosi prof. Janusz Heitzman.
Każdy kongres ma w tle ważne wydarzenie albo ciąg zdarzeń, które mają wpływ na lekarską działalność. Ciągle sterują nią pandemia, a także działania wojenne w Ukrainie. Zmienili się pacjenci, skumulowały choroby, pojawiły się nowe problemy logistyczne. To jest i będzie. W trakcie kongresu warto jednak powiedzieć o zmianach pozytywistycznych, czyli o wprowadzeniu opieki koordynowanej.

Lekarz POZ może więcej
Przypomnijmy: większa pula badań diagnostycznych, możliwość konsultacji ze specjalistami różnych dziedzin, ułatwiony dostęp do profilaktyki, edukacji czy porad dietetycznych – to opieka koordynowana w POZ w pigułce. Lekarz rodzinny może teraz zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, na które do tej pory kierował tylko specjalista. Chodzi m.in. o pakiet badań tarczycowych, EKG wysiłkowe, EKG metodą Holtera, USG doppler naczyń kończyn dolnych, echo serca. To wszystko wzięli pod uwagę wykładowcy tegorocznego kongresu, o tym mówią także prowadzący popularne warsztaty specjaliści. Lekarz POZ może więcej – zmienia się treść wykładów, inny jest przebieg warsztatów. Lekarze dysponują wytycznymi dostosowanymi do ich nowych możliwości, m.in. standardami w terapii cukrzycy i nadciśnienia tętniczego.

Pamiętać też należy jednak o innych zmianach w prawie. – Po wejściu w życie ustawy o jakości lekarze POZ również będą musieli wdrożyć wewnętrzny system zapewnienia bezpieczeństwa w danej placówce medycznej, na szczęście tutaj obowiązuje długie vacatio legis – mówi Bartłomiej Chmielowiec, zapowiadając swój wykład podczas Top Medical Trends 2023.

Wykład rzecznika praw pacjenta Bartłomieja Chmielowca będzie dotyczył ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, w kontekście wiedzy niezbędnej dla lekarzy.

Architektem zmian, a także orędowniczką opieki koordynowanej jest dr hab. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UMW, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, która od początku pokazywała zalety nowego systemu. Dzisiaj ważne jest, by pacjenci przekonali się, że poza wyjątkowo trudnymi przypadkami wymagającymi bezpośredniego kontaktu ze specjalistą lekarze POZ są w stanie zapewnić im szeroki wachlarz możliwości, a tym samym znacząco zwiększyć ich poczucie bezpieczeństwa.

Uważna rozmowa i staranna diagnoza
W tym nowym systemie dla lekarzy rodzinnych niezwykle ważne jest korzystanie z nowych możliwości. Uważna rozmowa i staranna diagnoza to dwa ważne kamienie milowe ich praktyki. Wybrzmiało to w wypowiedzi prof. Agnieszki Mądro, która omówi na kongresie zmiany ogniskowe w trzustce. Budzą one powszechny lęk, zarówno wśród pacjentów, jak i wśród lekarzy. – Przecież kojarzą się przede wszystkim z rakiem trzustki. Ten lęk jest poniekąd uzasadniony. Nowotwór trzustki jest dwunastym na liście rozpoznawanych nowotworów, ale jest już drugą przyczyną zgonu wśród nowotworów złośliwych w Unii Europejskiej. Oznacza to, że wiąże się on ze złym rokowaniem. Jednak większość zmian ogniskowych w trzustce to zmiany łagodne, przede wszystkim torbiele – podkreśla.

W dalszej części wykładu ekspertka podpowie, które zmiany należy nadal diagnozować, które zignorować, a które nadzorować. Przedstawi również możliwości diagnostyczne, historie kilku pacjentów oraz popełnione błędy diagnostyczne. Przypomni, jak ważny jest wywiad i ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Pokaże granicę, na której lekarz podstawowej opieki zdrowotnej powinien pacjenta przekazać pod opiekę gastroenterologa.

Ten sposób konstrukcji wykładu odnajdujemy i u innych ekspertów, m.in. u prof. Doroty Zozulińskiej-Ziółkiewicz, która omówi medyczną zasadę 4P, a więc personalizacji, prewencji, partycypacji i predykcji. Personalizacja to indywidualne podejście do pacjenta; predykcja – wskaźniki, które pozwolą nam oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia lub stopień zaawansowania choroby; prewencja jest zapobieganiem chorobom; partycypacja – aktywnym udziałem pacjenta w stosowaniu zaleceń lekarza i leczeniu.

Praktyka czyni mistrza
Skondensowane, bogato ilustrowane, z krótką listą najważniejszych porad – takie są warsztaty towarzyszące kongresowi Top Medical Trends 2023. Różnorodność propozycji pozwala wybrać to, co aktualnie w praktyce uczestnika kongresu jest najważniejsze albo to, co chciałby rozwinąć w najbliższej przyszłości. Oto propozycje: „Warsztaty z dermatologii okiem lekarza rodzinnego”, „Warsztat EKG”, „Interpretacja wyników laboratoryjnych”, „Warsztaty otoskopii”, „Spirometria w praktyce lekarza rodzinnego – wykład i ćwiczenia praktyczne”, „Pacjent z bólem stopy w gabinecie lekarza POZ” (dwie części), „USG doppler tętnic szyjnych”, „USG doppler naczyń kończyn dolnych”.

Kiedy budzą się demony
Zwieńczeniem pierwszego dnia kongresu będzie wykład inauguracyjny „Kiedy budzą się demony – historia ludzkości okiem psychiatry”, który wygłosi prof. dr hab. n. med. Janusz Heitzman.

Pierwszy obraz, który pojawi się w wykładzie, to neolityczne ślady trepanacji czaszki i pytanie, czemu ta operacja miała służyć. Prof. Heitzman, poruszając się po kartach historii, pokaże, że bardzo dokładne opisy chorób psychicznych znajdujemy w Starym Testamencie. Omówi chorobę psychiczną pojmowaną jako karę czy opętanie przez szatana, opisze pierwsze „szpitale dla obłąkanych”, które miały charakter lazaretów.

– W dzisiejszych czasach dyskusje o chorobach psychicznych wchodzą do mediów. Rozpoczynają się niekończące się spory o to, czy psychiatria jest dyscypliną, która jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby zdrowia psychicznego, czy też nie – mówi ekspert i dodaje, że „wydaje się, że zdrowie psychiczne jest szerszym obszarem, niż się myśli”.

Definiując zdrowie psychiczne, prof. Heitzman określa je jako nasz dobrostan wynikający z poczucia bezpieczeństwa, związany także z dobrostanem ekonomicznym. – W tym wszystkim pojawia się wiele zagrożeń dla naszego zdrowia psychicznego, które często nie są utożsamiane bezpośrednio z chorobą psychiczną, ale z patologią osobowości – ocenia.

– Dzisiaj zadajemy sobie pytanie, co jest przyczyną takiego, a nie innego zachowania drugiego człowieka. Zastanawiamy się, jakie motywy towarzyszą tym, którzy wysyłają ludzi na wojnę, by ginęli. Co rodzi się w głowie człowieka, który chce zrealizować konkretny cel, chce pokazać, że jest największym przywódcą na świecie i będzie decydował, jak mają żyć miliony – podsumowuje.

Zdaniem prof. Heitzmana zadajemy sobie tak wiele pytań, bo chcemy być silni, chcemy rozwijać się cywilizacyjnie, a nie cofać.

Nagranie wypowiedzi poniżej.



PROGRAM KONGRESU
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.