en ENGLISH
eISSN: 2299-8284
ISSN: 1233-9989
Nursing Problems / Problemy Pielęgniarstwa
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Rada naukowa Recenzenci Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
4/2017
vol. 25
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:
Artykuł oryginalny

Wiedza i akceptacja pielęgniarek dotycząca wykorzystania i prowadzenia dokumentacji medycznej opartej na wytycznych Międzynarodowej Rady Pielęgniarek — Międzynarodowej Klasyfikacji Praktyki Pielęgniarskiej ICNP®

Zofia Foryś
,
Grażyna Dębska
,
Monika Matusiak
,
Dorota Kilańska
,
Bożena Gorzkowicz

Data publikacji online: 2018/01/25
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Metryki PlumX:

Wstęp. Wdrożenie Międzynarodowej Klasyfikacji Praktyki Pielęgniarskiej pozwoli na standaryzację słownictwa, którym posługują się pielęgniarki. Daje to szansę na wzajemnie zrozumienie między grupami pracującymi nawet w skrajnie odmiennych warunkach i kulturze oraz pozwoli na rozwój baz danych i systemów informacyjnych wspomagających bieżącą działalność i zarządzanie opiekę pielęgniarską.
Materiał i metody. Badania przeprowadzono wśród 316 pielęgniarek wybranych szpitali na terenie Małopolski. W pracy posłużono się metodą sondażu diagnostycznego, wykorzystując kwestionariusz ankiety.
Wyniki. Badane pielęgniarki dostrzegają konieczność wprowadzenia w Polsce standaryzowanej klasyfikacji praktyki pielęgniarskiej i deklarują swoje przygotowanie do pracy w tym zakresie z komputerem (n =167; 52,8%). Równocześnie wskazują jednak na brak wystarczającego przygotowania do prowadzenia dokumentacji pacjenta według ICNP®. Zdaniem pielęgniarek praca z wykorzystaniem klasyfikacji zwiększy bezpieczeństwo pacjenta, ułatwi działania organizacyjne, zarządcze i kontrolne, wpłynie na poprawę poziomu komunikacji interprofesjonalnej oraz w zespole terapeutycznym. Przeprowadzona analiza wykazała, że wykształcenie pielęgniarek oraz deklarowane przez pielęgniarki uczestnictwo w dodatkowych kursach, szkoleniach, konferencjach jest istotnie statystycznie powiązane z ogólną wiedzą na temat ICNP®.
Wnioski. Respondenci deklarują brak dostatecznej wiedzy na temat ICNP®, jednakże dostrzegają konieczność wprowadzenia dokumentacji medycznej na podstawie Międzynarodowej Klasyfikacji Praktyki Pielęgniarskiej. Wprowadzenie klasyfikacji ICNP® do praktyki pielęgniarskiej stworzy warunki do rozwoju profesjonalnej praktyki, edukacji, szkolenia, zarządzania i prowadzenia badań.

słowa kluczowe:

wiedza pielęgniarska; klasyfikacja; ICNP®; dokumentacja

© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.