eISSN: 2450-4459
ISSN: 2450-3517
Lekarz POZ
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors
Editorial System
Submit your Manuscript
3/2024
vol. 10
 
Share:
Share:
abstract:

Wytyczne Polskiego Towarzystwa Urologicznego, Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej dotyczące diagnostyki, terapii i postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach dolnych dróg moczowych

Kajetan Juszczak
1, 2, 3
,
Bartosz Dybowski
3, 4, 5
,
Michał Holecki
6
,
Waleria Hryniewicz
7
,
Hanna Klimek
8
,
Karolina Kłoda
9, 10
,
Piotr Sieroszewski
8, 11
,
Tomasz Drewa
2, 3, 12, 13

  1. Oddział Urologii, Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie
  2. Katedra Urologii i Andrologii, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  3. Polskie Towarzystwo Urologiczne (PTU)
  4. Klinika Urologii, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  5. Oddział Urologii, Szpital Kolejowy im. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie
  6. Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Autoimmunologicznych i Metabolicznych, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
  7. Zakład Epidemiologii i Mikrobiologii Klinicznej, Narodowy Instytut Leków
  8. Klinika Medycyny Płodu i Ginekologii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  9. MEDFIT Karolina Kłoda, Szczecin
  10. Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej (PTMR)
  11. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP)
  12. Oddział Urologii Ogólnej i Onkologicznej, Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu
  13. Fellow of the European Board of Urology (FEBU)
Online publish date: 2024/08/29
View full text Get citation
 

Definicje zakażeń układu moczowego

Bartosz Dybowski
Definicje związane z zakażeniami układu moczowego publikowane w różnych podręcznikach, wytycznych, a także wykorzystywane w badaniach oraz w klinice różnią się w szczegółach. Zaproponowane poniżej definicje mają charakter kliniczny i stanowią uzgodnione stanowisko wszystkich autorów niniejszych wytycznych.
Zakażenie układu moczowego (ZUM) – stan kliniczny wywołany obecnością drobnoustrojów w drogach moczowych powodujących miejscową lub ogólnoustrojową reakcję zapalną, wraz z towarzyszącymi objawami.
Bakteriomocz – obecność bakterii w mianie znamiennym w moczu pobranym z dróg moczowych potwierdzona badaniem mikrobiologicznym.
Bezobjawowy bakteriomocz – obecność bakterii w moczu w mianie znamiennym bez towarzyszących objawów miejscowych i ogólnoustrojowych. Do rozpoznania wymagane jest stwierdzenie tego samego gatunku bakterii w dwóch kolejnych badaniach.
Znamienna ilość bakterii to:
• ≥ 105 CFU/ml w moczu ze środkowego strumienia,
• ≥ 102 CFU/ml w moczu pobranego za pomocą cewnika,
• każda ilość bakterii wyhodowana z moczu pobranego przez nakłucie nadłonowe.
Niepowikłane ZUM – ostre zakażenie dolnych (niepowikłane zapalenie pęcherza moczowego) lub górnych (odmiedniczkowe zapalenie nerek) dróg moczowych, ograniczone do kobiet niebędących w ciąży bez znanych istotnych anatomicznych i czynnościowych nieprawidłowości w układzie moczowym i bez współistniejących chorób predysponujących do zakażeń.
Powikłane ZUM – ZUM u pacjenta z czynnikami predysponującymi do wystąpienia i ciężkiego przebiegu. Termin odnosi się m.in. do ZUM: w każdej postaci u wszystkich mężczyzn, u kobiet w ciąży, u pacjentek z istotnymi anatomicznymi lub czynnościowymi zaburzeniami układu moczowego, z obecnością cewników w drogach moczowych, z chorobami nerek i/lub innymi współistniejącymi stanami osłabiającymi układ odpornościowy, takimi jak cukrzyca, immunosupresja, zaawansowany wiek.
Pozaszpitalne ZUM – ZUM, którego objawy pojawiły się u osoby, która w ostatnim czasie nie przebywała w szpitalu i nie miała przeprowadzanej instrumentacji dróg moczowych.
Nawracające ZUM (nZUM) – występowanie niepowikłanych i/lub powikłanych ZUM o częstotliwości co najmniej trzech epizodów na rok lub dwóch w ciągu ostatnich 6 miesięcy [1].
Urosepsa – zagrażająca życiu dysfunkcja...


View full text...
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.