eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
3/2007
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

XXII Kongres European Association of Cardiothoracic Anesthesiologists (EACTA), 13–16 czerwca 2007 r. – okiem uczestnika

Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2007; 4 (3): 331–332
Online publish date: 2007/09/14
View full text Get citation
 
W połowie czerwca odbyło się 22. spotkanie Europejskiego Towarzystwa Anestezjologów Kardio- i Torakochirurgicznych (EACTA), po raz pierwszy zorganizowane w Polsce, w królewskim mieście Krakowie. Kongres był okazją do wymiany na forum międzynarodowym nowych idei i poglądów, w znaczący sposób wpływających na codzienną pracę anestezjologów zarówno na bloku operacyjnym, jak i na oddziale intensywnej terapii. Komitet naukowy w profesjonalny sposób rozwiązał problem pogodzenia ogromnej liczby nadesłanych prac z ograniczonym czasem trwania zjazdu oraz z możliwością skupienia się jedynie na nielicznych grupach zagadnień.
Od wielu lat, nie tylko w piśmiennictwie anestezjologicznym, toczy się ożywiona dyskusja dotycząca zagadnień ochrony narządów w czasie różnych zabiegów chirurgicznych. Kliniczne znaczenie, wykazanego w eksperymentach zwierzęcych dla wziewnych środków znieczulenia ogólnego, efektu kardioprotekcyjnego w czasie kontrolowanego niedokrwienia mięśnia sercowego jest obecnie testowane w warunkach kardiochirurgicznych operacji wszczepienia pomostów aortalno-wieńcowych. Temat ten znalazł swoje odbicie zarówno w wykładach doskonalących, jak i w wystąpieniach na sesjach plenarnych kongresu. Dostępny obecnie materiał naukowy nie pozwala na wykazanie wpływu wziewnych metod znieczulenia na śmiertelność okołooperacyjną lub zawał mięśnia w kardiochirurgii. Jednak stosowanie tej metody znieczulenia, jak wynika z prac wielu autorów, wpływa na zmniejszenie poziomów markerów uszkodzenia mięśnia sercowego oraz klinicznych wykładników ciężkości i długości leczenia po operacjach kardiochirurgicznych.
Druga grupa często dyskutowanych tematów obejmowała prewencję oraz leczenie powikłań krwotocznych obserwowanych w codziennej pracy anestezjologów kardiochirurgicznych. Bardzo żywą dyskusję wzbudziło zagadnienie indukowanej heparyną trombocytopenii. To ciągle zbyt rzadko rozpoznawane powikłanie, o wręcz fatalnych wynikach leczenia, na pewno wymaga jeszcze wielu badawczych prób ustalenia optymalnego sposobu profilaktyki oraz postępowania. Również wystąpienia dotyczące stosowania aprotyniny, desmopresyny oraz aktywowanego czynnika VIIa w okresie okołooperacyjnym wywołały żywą reakcję uczestników.
Nad leczeniem obserwowanych w okresie okołooperacyjnym zaburzeń krzepnięcia cieniem kładzie się szerokie stosowanie w populacji leków przeciwpłytkowych z powodów terapeutycznych, jak i profilaktycznych przy jednoczesnym braku złotego standardu diagnostycznego. W dużej...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.