ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
10/2002
vol. 5
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Zaburzenia oddychania w czasie snu

Jacek Banaszewski

Przew Lek 2002, 5, 10, 120-123
Data publikacji online: 2003/08/26
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


Sen jest stanem fizjologicznym, to odwracalny stan świadomości, charakteryzujący się obniżoną aktywnością kory mózgowej. Stanowi jedną z podstawowych potrzeb biologicznych każdego ustroju. Przywraca sprawność organizmu, oszczędza zasoby energii. Dla większości narządów – oprócz mózgu – jest to stan odpoczynku. W czasie snu organizm jest chroniony przed większością bodźców zewnętrznych. Zapotrzebowanie na sen jest indywidualne. Człowiek śpi przez ok. 1/3 życia.






Sposób pojawiania się snu oraz to, jak zmienia on organizm nie jest w pełni poznany, istnieje na ten temat wiele teorii.

Sen nie jest stanem jednorodnym. Na podstawie zapisu czynności bioelektrycznej mózgu (EEG – elektroencefalografia), zapisu ruchu gałek ocznych (EOG – elektrooculografia), rejestracji napięcia mięśni (EMG – elektromiografia) wyróżniono 2 fazy snu [2, 5]:
a) sen wolnofalowy NON-REM (ang. non-rapid eye movement) – 80 proc. snu człowieka; dzieli się na 4 stadia różniące się zapisem EEG. W tej fazie, w miarę pogłębiania się snu częstość oddychania zwalnia się, objętość oddechowa nieznacznie maleje, ponieważ m.in. maleje wrażliwość ośrodków oddechowych na hipoksję i hiperkapnię;
b) sen paradoksalny REM (ang. rapid eye movement) – 20 proc. snu człowieka; oddychanie w tej fazie jest nieregularne, o często zmieniającej się częstości i głębokości oddechów, mogą pojawiać się centralne bezdechy trwające do 30 s. Spowodowane jest to zmniejszeniem napięcia mięśni oraz niestabilnością chemiczną i nerwową regulacji oddychania.

Prawidłowy sen składa się z rytmicznych zmian wielu procesów fizjologicznych, biochemicznych i neurofizjologicznych. Zaburzenia w rytmie tych procesów prowadzą w konsekwencji do wielu schorzeń.

Prawidłowe oddychanie jest podstawą właściwego rozwoju i funkcjonowania każdego organizmu. Ta automatyczna funkcja zdrowego organizmu odbywa się nieprzerwanie, nawet podczas snu, gdy wiele aktywności neurologicznych i mięśniowych ulega spowolnieniu, a nawet całkowitemu ustaniu. Oddychanie zapewnia właściwą wymianę gazów organizmu. Podczas snu zdrowego organizmu dochodzi do fizjologicznego spadku wentylacji. Mogą też pojawiać się okresowe (do 10 sekund w czasie snu) bezdechy. Problem zaczyna się wówczas, gdy okresy bezdechu wydłużają się, a ich konsekwencją jest spadek podaży tlenu do...


Pełna treść artykułu...
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.