eISSN: 2450-4459
ISSN: 2450-3517
Lekarz POZ
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors
Editorial System
Submit your Manuscript
3/2024
vol. 10
 
Share:
Share:

Zespoły mielodysplastyczne

Elżbieta Wiater
1

  1. Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku, Specjalistyczny Szpital Miejski im. M. Kopernika w Toruniu Toruńskie Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy
Online publish date: 2024/08/29
Article file
Get citation
 
 

Definicja i epidemiologia

Nowotwory mielodysplastyczne (myelodysplastic syndrome – MDS) to heterogenna grupa chorób nowotworowych układu krwiotwórczego, które charakteryzują się obecnością cytopenii, duopenii lub pancytopenii w morfologii krwi, będących konsekwencją nieefektywnej hematopoezy w szpiku kostnym, oraz zwiększonym ryzykiem transformacji do ostrej białaczki szpikowej (OBSz).
Zapadalność na MDS u osób > 65. roku życia wynosi 25 nowych przypadków/100 000 osób/rok. Nieco częściej chorują mężczyźni niż kobiety (5,4 vs 2,9/100 000/rok) [1]. Mediana wieku zachorowania na MDS to ok. 70 lat, w Polsce – 71 lat.

Patogeneza

W rozwoju MDS istotną rolę odgrywają zaburzenia genetyczne, do których dochodzi w następstwie działania takich czynników, jak: związki chemiczne (benzen i pochodne), palenie tytoniu, a także wcześniejsze leczenie metodą chemioterapii (leki alkilujące, analogi puryn) i radioterapii – co skutkuje rozpoznaniem MDS związanego z leczeniem.

Objawy podmiotowe i przedmiotowe

Objawy kliniczne najczęściej są następstwem niedokrwistości, rzadziej – małopłytkowości i neutropenii. Objawy ogólne (utrata masy ciała, poty nocne, bóle kostne) zwykle stwierdza się w MDS wyższego ryzyka i w okresie transformacji do OBSz.

Badania diagnostyczne

Dla chorych na MDS najbardziej typowa w morfologii krwi jest obecność makrocytowej niedokrwistości niemegaloblastycznej (MCV 100–120 fl), u ponad połowy chorych w momencie rozpoznania stężenie hemoglobiny (HGB) wynosi < 10 g/dl, rzadziej występują małopłytkowość (40% chorych w momencie rozpoznania ma liczbę płytek krwi < 100 G/l) oraz leukopenia z neutropenią (liczba neutrofilów < 0,8 G/l u 18% chorych w momencie rozpoznania) [2]. Warto podkreślić, że według polskich zaleceń postępowania w pierwotnej małopłytkowości immunologicznej opublikowanych w br. przez Grupę ds. Hemostazy Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów izolowana małopłytkowość, tj. liczba PLT < 100 G/l u chorych > 60. roku życia, oraz małopłytkowość współistniejąca z inną cytopenią w morfologii krwi lub objawami ogólnymi stanowią wskazanie do badania szpiku kostnego m.in. w celu wykluczenia MDS [3].
przypadku ww. niedokrwistości obserwowanej w morfologii krwi należy na wstępie wykluczyć inne przyczyny cytopenii i dysplazji, w tym niedobór kwasu foliowego i/lub witaminy B12. W takiej sytuacji niedobory należy skutecznie uzupełnić. Ponadto powinno się wziąć pod uwagę wpływ stosowanych leków (inhibitory pompy protonowej, metformina, trimetoprim-sulfametoksazol, sulfasalazyna) oraz choroby współistniejące (np. wątroby i tarczycy) [4].
W tabeli 1 zestawiono wstępne badania diagnostyczne zalecane u dorosłych z podejrzeniem MDS oraz badania potwierdzające to rozpoznanie.

Kryteria rozpoznania MDS

Do rozpoznania MDS konieczne jest stwierdzenie:
• przewlekłej niedokrwistości, małopłytkowości lub neutropenii – trwającej co najmniej 4 miesiące,
• dysplazji w ≥ 10% komórek jednej linii komórkowej hematopoezy,
• typowych zmian cytogenetycznych w komórkach szpiku kostnego [del(5q), trisomia chromosomu 8, monosomia chromosomu 7/del(7q)] lub molekularnych (mutacje TP53) [5]. W 2022 r. ukazała się aktualizacja międzynarodowej klasyfikacji nowotworów mieloidalnych i ostrych białaczek Światowej Organizacji Zdrowia, w której zmieniono nazwę „zespoły mielodysplastyczne” na „nowotwory mielodysplastyczne”, ale utrzymano skrót MDS. Wyodrębniono dwie grupy MDS: zdefiniowane genetycznie i morfologicznie. Zaktualizowano podtypy genetyczne MDS, wprowadzono nowe nazwy: MDS z niską liczbą blastów (MDS with low blasts – MDS LB) i MDS ze zwiększona liczbą blastów (MDS with increased blasts – MDS IB) oraz wyodrębniono nową jednostkę – hipoplastyczny MDS [6, 7].
W tabeli 2 przedstawiono nowotwory mielodysplastyczne według klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia z 2022 r.

Czynniki prognostyczne

Liczba blastów w szpiku kostnym ma fundamentalne znaczenie dla określenia ryzyka transformacji w OBSz. Z kolei ocena kariotypu pod kątem obecności niekorzystnych zmian cytogenetycznych oraz badanie sekwencjonowania nowej generacji (next generation sequencing – NGS) są pomocne zarówno w przewidywaniu ryzyka transformacji w OBSz, jak i w wyborze terapii (np. obecność izolowanej delecji chromosomu 5, obecność mutacji SF3B1). Z tego powodu liczba blastów w szpiku kostnym i morfologii krwi oraz badanie kariotypu są uwzględniane w indeksach prognostycznych wykorzystywanych w MDS. Powszechnie używanym wskaźnikiem pozostaje międzynarodowy indeks prognostyczny (international prognostic scoring system – IPSS), w którym bierze się pod uwagę następujące czynniki:
• liczba i nasilenie cytopenii we krwi obwodowej,
• odsetek blastów w szpiku kostnym,
• specyficzne zaburzenia cytogenetyczne lub ich brak.
W MDS wykorzystywany jest też zmodyfikowany IPSS (revised IPSS – IPSS-R), który opiera się na tych samych parametrach, tylko bardziej szczegółowo je definiuje, np. liczbę blastów w szpiku kostnym i zaburzenia cytogenetyczne (18 grup zmian).

Leczenie

Postępowanie zależy od ryzyka określonego na podstawie ww. wskaźników prognostycznych. Chorych klasyfikuje się do jednej z dwóch grup:
• MDS niższego ryzyka – tj. ryzyko niskie i pośrednie-1 według IPSS oraz bardzo niskie, niskie i pośrednie, z liczbą punktów ≤ 3,5, według IPSS-R,
• MDS wyższego ryzyka – tj. pośrednie-2 i wysokie według IPSS oraz pośrednie, z liczbą punktów > 3,5, wysokie i bardzo wysokie według IPSS-R [8].
Leczenia MDS niższego ryzyka
Celem leczenia MDS niższego ryzyka jest uzyskanie poprawy hematologicznej. Leczenie chorych z objawową niedokrwistością zależnych od przetaczania koncentratu krwinek czerwonych (KKCz) obejmuje stosowanie białek stymulujących erytropoezę, lenalidomidu oraz luspaterceptu.
Białka stymulujące erytropoezę stosuje się u chorych, u których stężenie endogennej erytropoetyny jest < 500 IU/l. Odsetek odpowiedzi waha się od 30% do 60% w zależności od badania i utrzymuje się średnio od 8 do 23 miesięcy, dodanie czynnika wzrostu kolonii granulocytowych (granulocyte colony-stimulating factor – G-CSF) u części pacjentów poprawia odpowiedź [9]. Najlepsze odpowiedzi obserwuje się u chorych ze stężeniem endogennej erytropoetyny < 200 IU/l oraz z minimalną zależnością od przetoczeń KKCz lub brakiem takiej zależności.
Lenalidomid to lek immunomodulujący, który hamuje aktywność nieprawidłowego klonu i nasila apoptozę. Jest on stosowany u chorych na MDS z izolowaną delecją 5q (MDS-5q-). Ponad połowa chorych staje się niezależna od przetoczeń po 26 tygodniach leczenia z medianą czasu odpowiedzi > 2 lat. U 70% chorych leczonych lenalidomidem rozwija się neutropenia w stopniu trzecim (ANC < 1 G/l) i czwartym (ANC < 0,5 G/l), co wiąże się z istotnym ryzykiem wystąpienia infekcji [10].
Luspatercept to rekombinowane białko fuzyjne, które wiąże się z wybranymi ligandami białek z nadrodziny transformującego czynnika wzrostu β, powodując dojrzewanie komórek erytroidalnych w szpiku kostnym. U chorych na MDS z obecnością syderoblastów pierścieniowatych, którzy nie kwalifikują się do leczenia erytropoetyną lub nie odpowiedzieli na taką terapię, luspatercept pozwala na uniezależnienie od przetoczeń po 8 tygodniach w ponad 1/3 przypadków z medianą czasu odpowiedzi 30,6 tygodnia [11]. W Polsce jest on dostępny w ramach programu lekowego.
Hipoplastyczny MDS charakteryzuje współistnienie zaburzeń wrodzonej odporności i komórkowości szpiku kostnego, dlatego w tej grupie pacjentów znalazły zastosowanie metody wykorzystywane w leczeniu chorych na anemię aplastyczną. U młodszych chorych z ciężką postacią hipoplastycznego MDS należy rozważyć alogeniczne przeszczepienia komórek krwiotwórczych jak najszybciej, u chorych niekwalifikujących się do tej procedury rekomendowane jest zastosowanie końskiej globuliny antytymocytarnej z cyklosporyną. Leki immunosupresyjne, takie jak cyklosporyna czy glikokortykosteroidy, są wykorzystywane u starszych chorych na hipoplastyczny MDS.
Leczenie MDS wyższego ryzyka
Leczenie MDS wyższego ryzyka ma na celu uzyskanie długotrwałych remisji.
Przeszczepienie komórek krwiotwórczych od dawcy spokrewnionego lub niespokrewnionego jest zalecane u wszystkich kwalifikujących się pacjentów (< 65.–70. roku życia). Chorzy na MDS wyższego ryzyka powinny być kwalifikowani do transplantacji już w momencie rozpoznania choroby, ponieważ pozwala to na wydłużenie całkowitego przeżycia.
Leki demetylujące (5-azactydyna) stosuje się u chorych niekwalifikujących się do przeszczepienia komórek krwiotwórczych. Wprowadzenie tych leków pozwoliło na uzyskanie istotnie wyższego odsetka odpowiedzi całkowitych i częściowych, opóźnienie czasu do progresji do OBSz oraz wydłużenie całkowitego przeżycia w porównaniu z najlepszym leczeniem wspomagającym (mediana 24,5 miesiąca vs 15 miesięcy) [12].
Leczenie wspomagające
Leczenie wspomagające u chorych na MDS obejmuje przetaczanie składników krwi oraz podawanie leków chelatujących żelazo.
Przetaczanie składników krwi zgodnie z obowiązującymi zasadami leczenia krwią, tj. przetaczanie KKCz u chorych ze stężeniem hemoglobiny < 7–8 g/dl i objawową niedokrwistością, koncentratu krwinek płytkowych (KKP) profilaktycznie u chorych z liczbą płytek krwi < 10 G/l lub liczbą płytek > 10 G/l i dodatkowymi czynnika ryzyka, np. infekcja, gorączka.
Warto pamiętać, że u chorych na nowotwory, w tym MDS, u których przewiduje się wielokrotne przetoczenia, wskazane jest wykorzystywanie ubogoleukocytarnych składników krwi z uwagi na wyższe ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji poprzetoczeniowych związanych z obecnością leukocytów w składnikach krwi. U chorych po przeszczepieniu komórek krwiotwórczych przetacza się składniki krwi ubogoleukocytarne, co z jednej strony zapobiega immunizacji antygenami na ludzkich leukocytach (HLA), w tym oporności na przetoczenia KKP, a z drugiej strony ogranicza ryzyko przeniesienia zakażeń wirusowych, np. wirusem cytomegalii, oraz napromieniane, co zapobiega wystąpieniu potransfuzyjnej choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi [13].
Leki chelatujące żelazo są zdecydowanie zalecane u pacjentów z MDS wyższego ryzyka będących kandydatami do przeszczepienia szpiku, u pozostałych pacjentów z dużym obciążeniem żelazem, tj. stężeniem ferrytyny w surowicy > 2000 ng/ml. Należą do nich deferoksamina (stosowana we wlewach podskórnych trwających 8–12 godzin przez 5–7 dni w tygodniu) i deferazyroks (stosowany doustnie, w Polsce jest już dostępny, ale nadal nie jest refundowany u osób dorosłych).
Leczenie nawrotowych i opornych MDS obejmuje udział w badaniach klinicznych oraz postępowanie objawowe.

Rokowanie

Przebieg MDS jest zróżnicowany, a przeżycie chorych waha się od 3 do 10 lat (mediana) w grupie MDS niższego ryzyka oraz od poniżej 3 lat (mediana) do kilu lat w MDS wyższego ryzyka. Mediana całkowitego przeżycia wynosi 15–30 miesięcy, a 5-letnie ryzyko progresji do OBSz w zależności od typu MDS wynosi 25–35%.
Piśmiennictwo
1. Surveillance Research Program, National Cancer Institute. All cancer sites combined: recent trends in SEER age-adjusted incidence rates, 2000-2019 by sex, delay-adjusted SEER incidence rate, all races, all ages. https://seer.cancer.gov/statistics-network/explorer/ Dostęp: 22.06.2022.
2. Greenberg PL, Tuechler H, Schanz J i wsp. Revised international prognostic scoring system formyelodysplastic syndromes. Blood 2012; 120: 2454-2465.
3. Chojnowski K, Klukowska A, Łętowska M i wsp. Polskie zalecenia postępowania w pierwotnej małopłytkowości immnuologcznej u dorosłych opracowane przez Grupę ds. Hemostazy Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów – aktualizacja 2024. Medycyna Praktyczna 2024; 1-25.
4. Bastida JM, Lopez-Godino M, Vincente-Sanchez A i wsp. Hidden myelodysplastic syndrome (MDS): a prospective study to confirm or exclude MDS in patients with anemia of uncertain etiology. Int J Lab Haematol 2019; 41: 109-117.
5. Mądry K, Drozd-Sokołowska J, Lis K i wsp. Rekomendacje ekspertów MDS PALG w zakresie diagnostyki zespołów mielodysplastycznych w Polsce na rok 2021. Hematologia – Edukacja 2022; 2: 1-18.
6. Khoury JD, Solary E, Abla O i wsp. The 5th edition of the World Health Organization Classification of Haematolymphoid Tumours: Myleoid and Histiocytic/Dendritic Neoplasms. Leukemia 2022; 36: 1703-1719.
7. Arber DA, Orazi A, Hasserijan RP i wsp. International consensus classification of myeloid neoplasms and acute leukemias: intergrating morphologic, clinical, and genomic data. Blood 2022; 140: 1200-1228.
8. Manero-Garcia G. Myelodyslastic syndromes: 2023 update on diagnosis, risk-stratification, and management. Am J Haemtol 2023; 98: 1307-1325
9. Platzbecker U, Symeonidis A, Oliva EN i wsp. A phase 3 randomized placebo-controlled trial of darbepoetin alfa in patients with anemia and lower-riskmyelodys­plastic syndromes. Leukemia 2017; 31: 1944-1950.
10. Sekeres MA, Taylor J. Diagnosis and treatment of myelodysplastic syndromes: a review. Jama 2022; 328: 872-880.
11. Fenaux P, Platzbecker U, Mufti GJ i wsp. Luspatercept in patients with lower-risk myelodysplastic syndromes. N Engl J Med 2020; 382: 140-151.
12. Fenaux P, Mufti GJ, Hellstrom-Lindberg E i wsp.; International Vidaza High-Risk MDS Survival Study Group. Efficacy of azacitidine compared with that of conventional care regimens in the treatment of higher-riskmyelodysplastic syndromes: a randomised, open-label, phase III study. Lancet Oncol 2009; 10: 223-232
13. Korsak J, Baranowski W, Jung A i wsp. Wytyczne w zakresie leczenia krwią i jej składnikami oraz produktami krwiopochodnymi w podmiotach leczniczych – przewodnik dla lekarzy. Wojskowy Instytut Medyczny, Warszawa 2014. https://wim.mil.pl/wydawnictwo/wytyczne-w-zakresie-leczenia-krwia-i-jej-skladnikami-oraz-produktami-krwiopochodnymi-w-podmiotach-leczniczych-przewodnik-dla-lekarzy.
This is an Open Access journal, all articles are distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0). License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2025 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.