eISSN: 2543-6627
ISSN: 2450-9167
Reumatologia News
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
1/2016
vol. 1
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Zmniejsza się czas od rozpoznania do włączenia leczenia
ROZMOWA Z DR. ZBIGNIEWEM ŻUBEREM

Kamilla Gębska

Data publikacji online: 2016/04/19
O tym, że bez dobrej diagnostyki nie ma dobrego rozpoznania, a bez właściwego rozpoznania, nie ma skutecznego leczenia, o czynnikach przyczyniających się do rozwoju chorób autoimmunologicznych oraz o tym, co należy poprawić w dziecięcej reumatologii, mówi dr Zbigniew Żuber, kierownik Oddziału Dzieci Starszych z Pododdziałem Neurologicznym, Reumatologicznym, Rehabilitacyjnym Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.

Skala chorób reumatologicznych u dzieci rośnie. Czy systemowo jesteśmy na to gotowi, między innymi pod względem liczby reumatologów, dostępu do nich, do ośrodków i leczenia?

To bardzo szerokie zagadnienie, na które składa się wiele elementów. Faktycznie, z jednej strony prawdopodobnie zwiększa się zachorowalność na choroby reumatologiczne, ale z drugiej strony znacznie wzrosła ich wykrywalność, głównie dzięki poprawie jakości pracy ośrodków reumatologii dziecięcej, ale również dzięki lepszej współpracy lekarzy innych specjalności z reumatologami dziecięcymi. Dodatkowo dzięki powszechnemu dostępowi do internetu mamy do czynienia ze znacznie lepszą współpracą z rodzicami chorych dzieci. Jest to niezwykle istotne, ponieważ większa wiedza rodziców małych pacjentów przekłada się na szybsze wykrywanie „naszych chorób”. W całości mamy do czynienia, na szczęście, z wyraźnym zwiększeniem zainteresowania problematyką chorób reumatycznych u dzieci. Tu składam podziękowania dla portali informacyjnych, mediów społecznościowych, prasy, radia, telewizji, ale co bardzo ważne, dla stowarzyszeń pacjentów i ich opiekunów. Poprawa efektów diagnostyki, a co za tym idzie – leczenia naszych pacjentów, odbija się szerszym echem w społeczeństwie. Trudności z dostępem do leczenia z kolei stają się istotniejszym problemem, dzięki mediom bardziej nagłośnionym. Należy także zwrócić uwagę na to, że dzięki licznym akcjom edukacyjnym oraz wsparciu mediów w rozpowszechnianiu informacji na temat tych chorób pacjenci znacznie wcześniej niż kiedyś zgłaszają się do lekarza ze swoimi dolegliwościami. Daje nam to szanse na coraz wcześniejsze prawidłowe rozpoznania, pacjenci do ośrodków reumatologii dziecięcej są kierowani znacznie wcześ­niej niż wiele lat temu. Prowadzimy badania epidemiologiczne oraz rejestr chorób reumatycznych u dzieci i z naszych obserwacji wynika, że znacząco zmniejsza się czas od rozpoznania do włączenia leczenia. Wskazuje to na poprawę wstępnej diagnostyki. Jak wygląda to w konkretach?
Modelową jednostką chorobową dla reumatologii...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.