Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Baricytynib skuteczny u dzieci z ciężkim AZS

Udostępnij:
Baricytynib, doustny lek biologiczny zaliczający się do inhibitorów kinaz janusowych, jest skuteczny w leczeniu dorosłych z AZS wymagających terapii systemowej. Czy jego stosowanie jest równie korzystne u dzieci? Odpowiedź pojawiła się na łamach prestiżowego „British Journal of Dermatology”.
Populacja pediatryczna to nie populacja „małych dorosłych”, na którą można interpolować wyniki dowolnych badań – dlatego, szczególnie w przypadku leków selektywnych, stosowanych w przypadkach ciężkich schorzeń, wymagana jest odpowiednia walidacja. I takiej właśnie dostarczył międzynarodowy (w tym z Polski) zespół naukowców.

Pacjenci z umiarkowaną do ciężkiej postacią atopowego zapalenia skóry w wieku od 2 do co najwyżej 18 lat zostali losowo przydzieleni w stosunku 1:1:1:1 do grupy otrzymującej baricytynib raz na dobę w małej (odpowiednik 1 mg), średniej (odpowiednik 2 mg), dużej (odpowiednik 4 mg ) dawce lub placebo przez 16 tygodni. Pierwszorzędowym punktem końcowym był odsetek pacjentów, którzy uzyskali poprawę w skali IGA co najmniej  o 2 punkty. Kluczowe drugorzędowe punkty końcowe obejmowały odsetek pacjentów, u których uzyskano 75-proc. i 90-proc. poprawę w skali EASI (Eczema Area and Severity Index), 75-proc. poprawę w SCORAD75 (SCORing Atopic Dermatitis).

Do badania zakwalifikowano łącznie 483 pacjentów (średni wiek 12 lat). Równoważna 4 miligramom baricytynibu dawka doprowadziła do osiągnięcia statystycznie istotnej poprawy we wszystkich zakładanych, wyżej wymienionych punktach końcowych. Poprawę zaobserwowano również dla ekwiwalentu 4 mg baricytynibu w porównaniu z placebo pod względem zdolności do zasypiania i zmniejszenia konieczności miejscowego stosowania kortykosteroidów. Kilku pacjentów przerwało leczenie z powodu działań niepożądanych (1,6 proc. w grupie placebo i 0,6 proc. w grupie leczonej baricytynibem). Nie odnotowano zgonów, incydentów zakrzepowo-zatorowych czy sercowo-naczyniowych, nowotworów złośliwych, perforacji przewodu pokarmowego ani zakażeń oportunistycznych.

Wyniki badań wskazują, że baricytynib oferuje potencjalną opcję terapeutyczną dla pacjentów pediatrycznych z AZS o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego; z pewnością niezbędne są dalsze tego typu badania, niemniej powyższe, z racji licznej populacji i konstrukcji, jest ważnym głosem przemawiającym za rejestracją.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.