Specjalizacje, Kategorie, Działy

Chore paznokcie

Udostępnij:
Kategorie: Inne
Działy: Wywiad tygodnia Aktualności
– Część zmian paznokciowych nie jest wyrazem chorób i nie mają one żadnego znaczenia dla naszego zdrowia. Dotyczy to szczególnie białych „plam” w obrębie płytek paznokciowych (tzn: leukonychii), która przez wielu pacjentów postrzegana jest jako wynik niedoborów różnych mikro i makroskładników – mówi dr hab. Michał Sobjanek, z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Należy jednak pamiętać, że w obrębie aparatu paznokciowego mogą rozwijać się nowotwory złośliwe, takie jak czerniak i rak.
Z jakimi zmianami powinniśmy zgłosić się do lekarza dermatologa?

Z deformacją, stanem zapalnym wokół i pod płytą paznokcia, ciemnym zabarwieniem płytek paznokciowych oraz tzw: rogowaceniem podpłytowym (zbieranie się białych mas pod płytką paznokciową).Dużą grupę schorzeń stanowią różnorodne guzy aparatu paznokciowego, najczęściej o łagodnych charakterze.
Najczęstszym schorzeniem związanym z paznokciami jest grzybica paznokci, która stanowi ponad 50 % wszystkich chorób aparatu paznokciowego. Do innych należą: łuszczyca, infekcje bakteryjne, wrastające paznokcie. Należy pamiętać, że w obrębie aparatu paznokciowego mogą rozwijać się nowotwory złośliwe, takie jak czerniak i rak.

Jakimi metodami diagnozuje się chore paznokcie?

Schorzenia infekcyjne badaniami mikrobiologicznymi (badanie zeskrobin ze zmienionych chorobowo płytek paznokciowych), niekiedy wykonuje się biopsję celem badania mikroskopowego (histopatologicznego). Na znaczeniu zyskuje dermoskopia (onychoskopia), czyli przyżyciowe badanie aparatu paznokciowego za pomocą dermoskopu.

Kiedy konieczna jest biopsja paznokci?

Zawsze przy podejrzeniu nowotworu aparatu paznokciowego. Rzadziej wykonywana jest w celu potwierdzenia chorób zapalnych (łuszczycy, liszaju płaskiego) lub infekcyjnych.

Kto powinien ją przeprowadzić?

Każdy lekarz posiadające podstawowe przeszkolenie w chirurgii aparatu paznokciowego.

Jeśli już postawimy diagnozę, to jak leczymy chore paznokcie, jeśli to nie jest grzybica?
W zależności od przyczyny. Należy pamiętać, że część stanów chorobowych nie jest wyleczalna, dotyczy do zmian struktury paznokcia związanych z wiekiem i zaburzeniami krążenia, schorzeń genetycznych oraz onycholizy samoistnej (odklejania płytki paznokciowej).

Czy nowotwory związane z tym obszarem naszego organizmu są częste?


Występują one rzadko, w Gdańskiej Klinice Dermatologicznej diagnozowanych jest rocznie poniżej 10 przypadków nowotworów złośliwych aparatu paznokciowego.

Czy potrafimy skutecznie je leczyć?


Zdecydowanie tak, leczenie chirurgiczne ma tu zasadnicze znaczenie.

Rozmawiała Alicja Kostecka
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.