Specjalizacje, Kategorie, Działy

Każdy przypadek jest inny

Udostępnij:
Jakie mogą być powikłania glikokortykosteroidoterapii miejscowej w łuszczycy? Czym charakteryzuje się eozynofilowe zapalenie powięzi? Kiedy kiła może imitować chorobę Behçeta? Podczas sesji przypadków, inaugurującej konferencję Skóra i Kości 2022, zostanie przedstawionych sześć przypadków klinicznych, interesujących nie tylko dla dermatologów i reumatologów.
Pierwszym przedstawionym przypadkiem będą powikłania glikokortykosteroidoterapii miejscowej w łuszczycy. Glikokortykosteroidy syntetyczne wykazują silne działanie przeciwzapalne, antymitotyczne, immunosupresyjne, przeciwświądowe i zwężające naczynia, jednak ich użycie może wiązać się z wystąpieniem efektów ubocznych.

Eozynofilowe zapalenie powięzi to zespół twardzinopodobny, którego istotą jest zapalenie powięzi, a następnie stwardnienie skóry i tkanki podskórnej tułowia i kończyn. To schorzenie zostanie omówione jako drugie.

Czerniak desmoplastyczny jest rzadkim wariantem choroby, występującym w mniej więcej 1–4 proc. przypadków. Przeważnie dotyczy on osób o jasnej karnacji skóry, częściej zapadają na niego mężczyźni, zwłaszcza w starszym wieku. Zmiana prezentuje się jako powoli rosnące zgrubienie skórne z gładką bądź nieregularną powierzchnią i przyjmuje postać płaskiej, bądź uniesionej ponad powierzchnię skóry grudki, płytki czy guzka. Najważniejszą cechą czerniaka desmoplastycznego jest jego zdolność do infiltracji nerwów obwodowych. Czerniak desmoplastyczny imitujący guzkowe zapalenie powięzi zostanie zaprezentowany w kolejnym przypadku klinicznym.

Kolejne z przypadków to wapnica w przebiegu zapalenia skórno-mięśniowego oraz piodermia zgorzelinowa w przebiegu choroby IgG4-zależnej. Sesję zakończy przypadek kiły imitującej chorobę Behçeta. Nazwa tej ostatniej pochodzi od nazwiska tureckiego dermatologa Hulusiego Behçeta, który opisał jej symptomy w pierwszej połowie XX wieku. Objawami tej choroby są zmiany w obrębie błon śluzowych i skóry, płucach, stawach, w przewodzie pokarmowym, sercu, narządach płciowych oraz w układzie nerwowym.

Sesji przypadków przewodniczyć będą dr hab. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek, prof. UWM, oraz dr hab. Magdalena Krajewska-Włodarczyk, prof. UWM , które są również przewodniczącymi komitetu naukowego konferencji.

Zapraszamy również do zapoznania się z całym programem wydarzenia.

PROGRAM SZCZEGÓŁOWY
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.