DERMATOLOGIA
Rak skóry
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Komu zagraża rak Merkla?

Udostępnij:
Rak z komórek Merkla jest rzadkim nowotworem rozwijającym się głównie u ludzi starszych na skórze intensywnie eksponowanej na działanie promieni słonecznych. Zwykle pojawia się jako szybko rosnąca, zaczerwieniona zmiana, niedająca objawów bólowych.
Ten niepozorny guzek jest w rzeczywistości bardzo agresywnym nowotworem szybko przerzutującym do okolicznych węzłów chłonnych i narządów odległych. Jest to drugi pod względem śmiertelności (po czerniaku) nowotwór skóry.

Histologicznie nowotwór ten należy do grupy neuroendokrynnych, inaczej znanych jako raki z małych komórek (small cell cancer). Komu zagraża rak Merkla?

Głównymi czynnikami ryzyka tej choroby są płeć męska, jasny kolor skóry oraz immunosupresja.
W ostatnim czasie obserwuje się wzrost zachorowań na ten typ nowotworu, co podyktowane jest rosnącą liczbą osób opalających się oraz chorych będących w trakcie leczenia immunosupresyjnego.

Prawdopodobną etiologię choroby stanowi zakażenie wirusem z rodzaju Polyomavirus (MCPyV), który silnie namnaża się w komórkach długotrwale eksponowanych na działanie słońca.

Badania diagnostyczne w tej chorobie nie odbiegają od standardów znanych dla innych nowotworów i obejmują: pobranie bioptat oraz badania obrazowe w celu ustalenia stopnia zaawansowania klinicznego (staging). Właściwym i dobrze rokującym leczeniem jest jedynie chirurgiczne wycięcie zmian, nowotwór w rozsianym stadium rokuje niepomyślnie. Trwają prace nad zastosowaniem celowanej terapii biologicznej.
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.