DERMATOLOGIA
Atopowe zapalenie skóry
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Metotreksat kontra cyklosporyna w leczeniu ciężkich postaci AZS u dzieci

Udostępnij:
Metotreksat i cyklosporyna to leki, które z powodzeniem wykorzystuje się w terapii ciężkich postaci atopowego zapalenia skóry. Autorzy cytowanej pracy podjęli się porównania skuteczności oraz bezpieczeństwa obu leków u dzieci z ciężkimi postaciami atopowego zapalenia skóry
Do wieloośrodkowego badania z randomizacją włączono 40 dzieci egipskich (średnia wieku 11,6+/- 1,5) z ciężkimi postaciami AZS. Utworzono dwie grupy równe co do ilości pacjentów – dzieci z pierwszej grupy leczono metotreksatem w dawce 7,5 mg/tydzień przez 12 tygodni, w drugiej zaś grupie dzieci otrzymywały cyklosporynę w dawce 2,5 mg/kg/d przez identyczny okres czasu. Ciężkość przebiegu AZS mierzono przy użyciu skali SCORAD, dodatkowo dokładnie odnotowywano każdy przypadek wystąpienia działań niepożądanych.

Po 12 tygodniach terapii dokonano porównania średnich zmian wartości SCORAD – w grupie leczonych metotreksatem średnia wartość redukcji wskaźnika SCORAD wyniosła 26,25 +/-7,03, zaś w grupie leczonych cyklosporyną 25,02 +/- 8,21 (P=0,93). Stwierdzono też, że oba leki odpowiedzialne były za podobną liczbę łagodnych działań niepożądanych, z których żadne nie wymagały przerwania/zmiany leczenia.

Z powyższego badania wynika zatem, że zarówno metotreksat jak i cyklosporyna w niskich dawkach są skuteczne, relatywnie bezpieczne i dobrze tolerowane w terapii ciężkiego AZS u dzieci.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.