DERMATOLOGIA
Atopowe zapalenie skóry
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Neurotensyna w patogenezie AZS

Udostępnij:
Neurotensyna odgrywa rolę w reakcjach immunologicznych, choć jej dokładna rola nie została jeszcze poznana. Wykazano także, że neurotensyna zwiększa zdolność hormonu CRH do nasilania przepuszczalności naczyń zależnej od mastocytów u gryzoni. Wiadomo także, że neurotensyna pobudza wydzielanie VEGF przez mastocyty oraz, że poziom CRH jest podwyższony w surowicy osób z atopowym zapaleniem skóry, czyli schorzeniem w patogenezę którego mastocyty są zaangażowane.
Autorzy cytowanej pracy postanowili zmierzyć stężenie neurotensyny w surowicy oraz ekspresję tej molekuły i jej receptora (NTR-1) w obrębie zmian chorobowych w atopowym zapaleniu skóry i porównać uzyskane wyniki do tych uzyskanych u osób z przewlekłą pokrzywką oraz z pokrzywką barwnikową.
Okazało się, że stężenie neurotensyny jest istotnie wyższe w surowicy pacjentów z atopowym zapaleniem skóry w porównaniu z osobami zdrowymi (P=0,0001) jak również ekspresja genu dla tej molekuły również jest wyższa u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry w porównaniu do osób zdrowych (P=0,0194). Co więcej badania immunohistochemiczne wykazują przewagę ekspresji neurotensyny nad receptorem dla neurotensyny w przypadku zmian w przebiegu atopowego zapalenia skóry, zwłaszcza w obrębie mastocytów (NT>NTR-1). W przypadku pokrzywki przewlekłej jak i pokrzywki barwnikowej nie wykazano istotnych statystycznie różnic w zakresie ekspresji tak neurotensyny jak i jej receptora w porównaniu do kontroli. Wyniki tego badania silnie sugerują zatem wzajemne powiązania między neurotensyną i mastocytami oraz ich rolę w patogenezie atopowego zapalenia skóry.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.