DERMATOLOGIA
Atopowe zapalenie skóry
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nowy cel terapeutyczny w leczeniu atopowego zapalenia skóry?

Udostępnij:
Japońscy naukowcy zidentyfikowali białko, które może stać się potencjalnym celem dla nowych leków.
Rodzina białek zwanych galektynami może wywierać bardzo szeroki efekt biologiczny. Spośród nich, galektyna 9 ma działać silnie przyciągająco na eozynofile. Dodatkowo, wpływa ona także na równowagę w pracy limfocytów negatywnie regulując limfocyty pomocnicze Th1 oraz Th17. Z drugiej strony w przebiegu atopowego zapalenia skóry dochodzi do rozwoju obwodowej eozynofilii, aktywacji mastocytów oraz dominacji limfocytów Th2. Japońscy badacze zdecydowali więc sprawdzić, czy istnieje związek między stężeniem galaktyny-9 a stanem klinicznym pacjentów z atopowym zapaleniem skóry. Aby określić rolę badanego białka naukowcy z Tokio postanowili zmierzyć poziom galektyny-9 w surowicy chorych i zdrowych osób oraz zbadać za pomocą metod immunohistochemicznych jej ekspresję w miejscach zmienionych chorobowo.

Wyniki potwierdziły przypuszczenia Japończyków - okazało się, że u osób z atopowym zapaleniem skóry poziom galektyny-9 w surowicy był znacznie wyższy niż wśród osób zdrowych. Co ważne, poziom białka korelował z oceną według wskaźnika EASI (Eczema Area Severity Index). Autorzy zauważyli również, że po leczeniu AZS, poziom białka spadał co wiązało się także z ustępowaniem zmian skórnych.

Badania immunohistochemiczne wykazały natomiast, że ekspresja galektyny-9 występuje nie tylko w keratynocytach, ale także w mastocytach w miejscach objętych zmianami skórnymi. Autorzy pracy sugerują, że zwiększona ekspresja galektyny-9 może wiązać się z progresją atopowego zapalenia skóry a samo białko może być potencjalnym celem terapeutycznym dla nowych leków.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.