DERMATOLOGIA
Łuszczyca
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Płytki krwi w patogenezie łuszczycy

Udostępnij:
Istnieje zwiększone ryzyko miażdżycy tętnic u osób chorych na łuszczycę - zwłaszcza tej o nasileniu umiarkowanym, czego dowodem zwiększona ekspresja CD62 u tych osób w porównaniu z osobami zdrowymi. Co więcej – badanie wykazało dodatnią korelację pomiędzy PASI a CD62 i ARD.
Aktywacja płytek krwi może odgrywać ważną rolę zarówno w etiopatogenezie miażdżycy jak i łuszczycy. Aktywowane płytki krwi wykazują zwiększoną ekspresję selektyny P; CD62 i mają większą średnią objętość (MPV). Zmniejszony współczynnik stopnia poszerzenia tętnicy ramiennej wywołanego przepływem krwi (FMD) jest zależny od miażdżycy tętnic.
Autorzy pracy podjęli się oceny obecności subklinicznych objawów miażdżycy u pacjentów chorych na łuszczycę (bez jawnych zaburzeń sercowo-naczyniowych lub tradycyjnych czynników ryzyka tych schorzeń) i porównania ich z grupą kontrolną.
Badaniu poddano 25 pacjentów z łuszczycą i 25 zdrowych osób odpowiadających im pod względem wieku i struktury płci (grupa kontrolna). W obu grupach oceniano wskaźnik MPV, ekspresję CD62 poprzez cytometrię przepływową oraz FMD tętnicy ramiennej przy użyciu badania echokardiograficznego.

W grupie badanej wykazano istotnie większą ekspresję CD62, lecz nie wskaźnik MPV w porównaniu z grupą kontrolną. Wzrost ekspresji CD62 wykazano również w podgrupie osób z umiarkowaną do ciężkiej łuszczycy w porównaniu do podgrupy z łagodną jej odmianą (P<0,001).
Ekspresja CD62 wykazała istotną statystycznie korelację ze wskaźnikiem PASI (P<0,001) oraz wyjściową średnicą tętnicy ramiennej (P=0,03) lecz nie z FMD i średnicą pnia aortalnego (ARD, P=0,03).Natomiast statystycznie istotnie wyższe wartości ARD uzyskano u pacjentów ze średnią do ciężkiej łuszczycą w porównaniu z grupą kontrolną (P=0,017).

Badanie to wykazało zatem zwiększone ryzyko miażdżycy tętnic u osób chorych na łuszczycę, zwłaszcza tej o nasileniu umiarkowanym do ciężkiej, dowodem na to jest zwiększona ekspresja CD62 u tych osób w porównaniu z osobami zdrowymi. Co więcej badanie to wykazało dodatnią korelację pomiędzy PASI a CD62 i ARD (inny potencjalny marker miażdżycy). Korelacji tej nie wykazano na przykładach MPV czy FMD, co sugeruje ich nieprzydatność w dalszych badaniach nad subkliniczną miażdżycą u pacjentów chorych na łuszczycę.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.