Specjalizacje, Kategorie, Działy

Porównywalna skuteczność antybiotyk stosowanych w boreliozie

Udostępnij:
Kategorie: Inne
Działy: Doniesienia naukowe Aktualności
Zdaniem naukowców niemieckich, ani sposób leczenia, ani zastosowany antybiotyk nie mają znaczącego wpływu na skuteczność lub działania niepożądane u pacjentów z wczesną boreliozą.
W internetowym artykule JAMA Dermatology Dr Christine Schmucker z Uniwersytetu we Freiburgu zauważa, że rumień wędrujący jest najczęstszym umiejscowionym objawem boreliozy, chłoniak występuje rzadziej.

Aby określić skuteczność doksycykliny – podstawowego antybiotyku stosowanego w terapii – w porównaniu z innymi metodami leczenia badacze niemieccy przeprowadzili metaanalizę danych z 19 badań z udziałem 2 532 pacjentów. Siedem badań pochodziło z USA pozostałe z Europy. Żadne nie zawierało kontroli placebo.

Oprócz doksycykliny innymi badanymi antybiotykami, były aksetyl cefuroksymu, ceftriakson, amoksycylina, azytromycyna, penicylina i minocyklina. Średni czas obserwacji po rozpoczęciu leczenia wynosił 12 miesięcy i wahał się od 6 tygodni do 30 miesięcy.

Nie było Łączne wielkości efektów nie sugerowały żadnych znaczących różnic w odpowiedzi na leczenie ze strony antybiotyku. Dotyczyło to również dawkowania i czasu trwania. Na przykład iloraz szans między doxycyliną 200 mg na dzień przez dwa tygodnie w porównaniu do trzech tygodni wynosił 1,28. Nie było również różnicy w wynikach niepożądanych związanych z leczeniem. Niepowodzenia leczenia były rzadkie i wynosiły zaledwie 4% po dwóch miesiącach od rozpoczęcia leczenia i 2% po 12 miesiącach.

Jednakże autorzy zauważają, że pacjenci i lekarze mogą mieć trudności z odróżnieniem niepożądanych zdarzeń związanych z lekiem od towarzyszących chorobie objawów, takich jak ból stawów.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.