Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Powstał światowy rejestr przypadków ospy małpiej

Udostępnij:
Tagi: ospa małpia
American Academy of Dermatology (AAD) i International League of Dermatologic Societies (ILDS) stworzyły rejestr przypadków ospy małpiej. Będzie on budowany wspólnie z lekarzami i organizacjami medycznymi z całego świata, głównie z Europy, Azji i Ameryki Południowej.
Celem jest umożliwienie zrozumienia, w jaki sposób epidemia się rozprzestrzenia, a także zapobieganie wyrwaniu się jej spod kontroli oraz określenie reakcji skórnych na szczepionki dotąd stosowane – stwierdzono w oświadczeniu AAD.

Oświadczenie opublikowano po komunikatach Światowej Organizacji Zdrowia i Białego Domu, które ogłosiły, że rozwijająca się epidemia ospy małpiej jest stanem zagrożenia zdrowia publicznego, zaś agencja Centers for Disease Control and Prevention zaleca, aby ludzie szukali pomocy medycznej w przypadku pojawienia się nowej, niewyjaśnionej wysypki skórnej lub zmiany na którejkolwiek części ciała.

– Amerykańska Akademia Dermatologii i Międzynarodowa Liga Towarzystw Dermatologicznych stworzyły rejestr ospy małpiej, aby pomóc pracownikom służby zdrowia lepiej zrozumieć objawy skórne wirusa ospy małpiej i reakcje skórne na stosowane szczepionki. Ten rejestr pozwoli lekarzom i pracownikom służby zdrowia dzielić się cennymi informacjami na temat obserwowanych przypadków, co pomoże nam zidentyfikować dermatologiczne objawy wirusa ospy małpiej – stwierdziła w oświadczeniu dermatolog dr Esther E. Freeman, członek AAD, specjalistka pracująca w grupie ds. ospy małpiej.

Według opisu bazy opublikowanego przez AAD i ILDS, każdy pracownik ochrony zdrowia opiekujący się pacjentami z ospą małpią lub opiekujący się pacjentami, który otrzymał szczepionkę przeciw ospie prawdziwej i małpiej oraz doświadczył reakcji skórnej na szczepionkę, może opisać swój przypadek, wypełniając krótki formularz online. Dotyczy to także pacjentów. Dane osobowe pracowników i pacjentów, takie jak imię i nazwisko lub data urodzenia, nie będą gromadzone. Wszystkie informacje będą pozbawione elementów pozwalających na identyfikację i są ściśle poufne. Mają być udostępniane wyłącznie naukowcom gromadzącym dane do badań nad ospą małpią.

Objawami ospy małpiej opisanymi w dokumencie AAD i ILDS są wystąpienia na skórze jednego lub dwóch guzków, które mogą wyglądać jak pęcherz, być wypełnione ropą bądź zmienić się w otwartą ranę .Wiele osób może nie mieć gorączki ani objawów grypopodobnych. Ospa małpia trwa zwykle od dwóch do czterech tygodni.

– Podczas tej fali epidemii obserwujemy, że wysypka może rozpocząć się w pachwinie, okolicy narządów płciowych, wokół odbytu lub wokół jamy ustnej lub gardła – i czasami pozostaje w miejscu, w którym się zaczęła, zamiast się rozprzestrzeniać. Chociaż wysypkę ospy małpiej można pomylić z ospą wietrzną, półpaścem lub opryszczką, istnieją różnice między objawami tych chorób. Doświadczony dermatolog może określić, która choroba powoduje wysypkę, patrząc na jej wzór i to, gdzie ona się pojawia– powiedziała dr Freeman.

Jeśli dermatolog podejrzewa, że przyczyną jest ospa małpia, przesyła wymaz ze zmiany skórnej do laboratorium, gdzie zostanie przeprowadzony test reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR).

Osoby zaszczepione przeciwko ospie mogą być mniej narażone na rozwój ospy małpiej. Szczepionka jest skuteczna w 85 proc. w zapobieganiu ospie małpiej, jednak wiele osób jej nie otrzymało, ponieważ ostatnie rutynowe szczepionki przeciwko ospie prawdziwej podano w Stanach Zjednoczonych w 1972 r. ze względu na eliminację ospy prawdziwej. Podobnie działo się w Europie, gdzie ostatnie szczepionki przeciw ospie podawano w krajach socjalistycznych w połowie lat 70. W Europie Zachodniej zaniechano szczepienia wcześniej.

Obecne możliwości leczenia małpiej ospy są ograniczone. Jedynie niektóre leki przeciwwirusowe są stosowane w leczeniu osób, u których wynik testu na ospę małpią jest pozytywny i które są narażone na ciężką postać schorzenia.

– Rejestr ospy małpiej jest ważnym źródłem pomocy pracownikom służby zdrowia w poprawie identyfikacji choroby i zapobieganiu jej dalszemu rozprzestrzenianiu się. Im lepiej jesteśmy poinformowani, tym lepiej będziemy przygotowani do prawidłowego diagnozowania i leczenia tej choroby zakaźnej oraz identyfikowania wszelkich potencjalnych reakcji skórnych, których doświadczają pacjenci po szczepionce – stwierdził w oświadczeniu dermatolog dr George J. Hruza, kierujący grupą AAD ds. małpiej ospy.

American Academy of Dermatology (AAD) i International League of Dermatologic Societies (ILDS) stworzyły podobny rejestr objawów skórnych COVID-19, a także reakcji skórnych na szczepionkę COVID-19 w kwietniu 2020 r.

– Dane z rejestru doprowadziły do identyfikacji wielu różnych reakcji skórnych związanych z COVID-19. Niektóre reakcje są łagodniejsze, takie jak zajęcie palców u stóp w COVID-19, a inne są cięższe. Ludzie mają dużą zmienność odpowiedzi immunologicznej na wirusa COVID-19 i szczepionki, co powoduje, że skóra reaguje inaczej u każdej osoby. Mamy nadzieję, że dzięki temu rejestrowi uzyskamy podobną wiedzę na temat ospy małpiej – stwierdziła w oświadczeniu dr Freeman.

Opracowanie: Marek Meissner
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.