Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Probiotyk, który zapobiega atopowemu zapaleniu skóry

Udostępnij:
Zapobieganie chorobom – zwłaszcza bezpiecznymi, prostymi i łatwymi do realizacji działaniami – to jeden z najważniejszych celów medycyny. A ponieważ opiera się ona na dowodach, to każde postępowanie musi zostać jak najbardziej szczegółowo zbadane i udokumentowane.
Taki właśnie szczegółowy dowód pojawił się na łamach prestiżowego „American Journal of Clinical Dermatology”.

Literatura medyczna jest bogata w publikacje oceniające wpływ probiotyków stosowanych okołoporodowo na zapobieganie i/lub leczenie atopowego zapalenia skóry u niemowląt i dzieci.

Probiotyk to jednak pojęcie szerokie, zatem stosowanie zawierającego konkretne szczepy preparatu musi być uzasadnione. I takiego właśnie uzasadnienia na zapobiegawcze podawanie Lactobacillus rhamnosus dostarczyli amerykańscy badacze, którzy przeprowadzili metaanalizę obejmującą jedenaście randomizowanych, kontrolowanych badań (pochodzących z ostatniego dwudziestolecia i z baz danych PubMed, Cochrane Reviews i Cochrane Central Database of Controlled Trials), w których badano wpływ L. rhamnosus na ryzyko atopii.

Warto dodać, że omawianą metaanalizę przeprowadzono zgodnie z wytycznymi PRISMA dotyczącymi przeglądów systematycznych i metaanaliz. Wykazano, że ekspozycja na L. rhamnosus (zarówno prenatalna, jak i postnatalna) istotnie redukuje ryzyko wystąpienia atopowego zapalenia skóry – do 2. roku życia ryzyko zachorowania spada o 40 proc., a między 6. a 7. rokiem życia zmniejsza się o 38 proc. Dla przedziałów czasowych od 4 do 5 lat i 10–11 lat ryzyko spada w sposób nieistotny statystycznie. Nie stwierdzono różnicy w wynikach, gdy rozważano skorelowanie dziennej dawki L. rhamnosus stosowanej w monoterapii w porównaniu z preparatem złożonym, a jest ich przecież na rynku wcale niemało.

Jak więc widać, Lactobacillus rhamnosus w monoterapii lub w połączeniu z innymi szczepami probiotycznymi w okresie pre- i postnatalnym wykazał znaczne zmniejszenie ryzyka AZS w wieku 2 lat i 6–7 lat, co wydaje się niemałą korzyścią, możliwą do osiągnięcia niewielkim kosztem.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.