DERMATOLOGIA
Dermatologia estetyczna i kosmetologia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego – czy zawsze są bezpieczne? ►

Udostępnij:
– Znajomość anatomii, przestrzeganie procedur oraz korzystanie z nowych możliwości diagnostycznych są podstawowymi zasadami bezpieczeństwa stosowania wypełniaczy. Wczesne rozpoznanie powikłania czy objawu niepożądanego w znacznej mierze zapobiega powstaniu trwałych defektów – podkreśla prof. Barbara Zegarska.
Kwas hialuronowy (HA), wokół którego namnożyło się wiele kontrowersji, jest polisacharydem powszechnie występującym w skórze i tkance łącznej ssaków. Materiał matrycy żelowej HA działa jako rusztowanie do wiązania białek strukturalnych, takich jak kolagen i elastyna. Syntetyczny kwas hialuronowy jest uznawany za najbezpieczniejszy preparat stosowany w celu korekcji zmarszczek statycznych.

– Dla dermatologów istotna jest możliwość wpływania na stężenie kwasu hialuronowego, a także stopień usieciowania – które określają jego lepkość i elastyczność – dzięki czemu wykonujemy różnego rodzaju zabiegi. Bardzo ważna jest również między innymi jego dobra nośność oraz to, że działanie wypełniaczy HA można odwrócić za pomocą hialuronidazy – wymienia prof. dr hab. med. Barbara Zegarska z Katedry Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej z Collegium Medicum w Bydgoszczy, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Jeżeli kwas hialuronowy jest tak bezpiecznym preparatem, to dlaczego występują objawy niepożądane i powikłania?

– Na pewno jest to związane z tym, że takich zabiegów wykonuje się coraz więcej, oraz z brakiem odpowiedniej kwalifikacji, nieprawidłową techniką wstrzykiwania, brakiem aseptyki zabiegu, reakcją organizmu na obecność ciała obcego i zmiennościami anatomicznymi – wylicza prof. Zegarska. – Do stref wysokiego ryzyka lub strefy zagrożenia należą gładzizny czoła, nos, fałdy nosowo-wargowe, skronie, warga górna i okolica gałkowa. Powinno się ich unikać – dodaje.

Ekspertka omawia zasady bezpiecznego podawania HA, powikłania o charakterze nienaczyniowym i naczyniowym.

– O ile powikłania o charakterze nienaczyniowym nie są niebezpieczne dla życia, o tyle musimy błyskawicznie reagować w przypadku powikłań o charakterze naczyniowym – zaznacza prelegentka. – Mamy tutaj niedokrwienie, martwicę, ślepotę, zaburzenia widzenia. Częstość występowania powikłań naczyniowych pozostaje nieznana. Uważa się, że na 1000 wykonywanych zabiegów w trzech przypadkach może zdarzyć się powikłanie o charakterze naczyniowym.

Prof. Zegarska przedstawia hipotezy dotyczące niedokrwienia; cztery kluczowe według Marii Angelo-Khattar zasady bezpiecznego podawania HA; omawia kolejne prace naukowe; wyjaśnia też, dlaczego może dojść do utraty widzenia.

Ekspertka poświęca uwagę również rekomendacjom Sekcji Dermatologii Estetycznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego – mówi o tym, jak należy postępować przy całkowitym upośledzeniu drożności naczynia.

Jak poprawić bezpieczne iniekcje z zastosowaniem wypełniaczy i czy badanie USG skóry jest przydatne w codziennej praktyce? – to kolejne zagadnienia poruszane przez prof. Zegarską.

– Znajomość anatomii, przestrzeganie procedur oraz korzystanie z nowych możliwości diagnostycznych są podstawowymi zasadami bezpieczeństwa stosowania wypełniaczy – podsumowuje prof. Barbara Zegarska.



Wykład „Zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego – czy zawsze bezpieczne?” został zaprezentowany podczas X Konferencji Kontrowersje w Dermatologii Wydawnictwa Termedia (kierownictwo naukowe: prof. dr hab. n. med. Jacek Szepietowski, prof. dr hab. n. med. Łukasz Matusiak).
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.