Specjalizacje, Kategorie, Działy

Badania fazy IIa dotyczące skuteczności tralokinumabu w leczeniu pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.

Udostępnij:
Tralokinumab jest przeciwciałem neutralizującym Il-13, która jest zaangażowana w procesy patogenetyczne WZJG. Czy nowy lek okaże się pomocny w leczeniu pacjentów z IBD?
Z uwagi na fakt, że interleukina 13 jest zaangażowana w procesy patogenetyczne wrzodziejącego zapalenia jelit, jej inhibitory są proponowane jako dodatkowa metoda terapeutyczna. Tralokinumab jest przeciwciałem neutralizującym Il-13, które właśnie jest testowane u pacjentów z umiarkowanym i ciężkim przebiegiem WZJG, mimo standardowego leczenia.
Wyniki początkowych badań zostały opublikowane na łamach Gut. Do badania byli kwalifikowani pacjenci niehospitalizowani. W randomizowany sposób przypisywano ich do grupy otrzymującej tralokinumab w dawce 300mg lub placebo podskórnie co 2 tygodnie przez 12 tygodni. Pierwotnym punktem końcowym był odsetek odpowiedzi klinicznych w 8 tygodniu leczenia. W pracy oceniano także stopień remisji, gojenie śluzówek oraz zmiany wg skal Mayo, Riley. Sprawdzano także zmiany markerów aktywności choroby. Okazało się jednak, że odsetek klinicznej odpowiedzi w przypadku tralokinumabu wynosił 38% (21/56) w porównaniu do 33% (18/55) w grupie placebo. Odsetek klinicznej remisji był na poziomie 18% (10/56) i 6% (3/55) a wygojenia błony śluzowej 32% (18/56) i 20% (11/55) odpowiednio. Zmiany w punktacji wg skal Mayo i Riley nie różniły się znacząco w obu grupach, podobnie jak zmiany markerów aktywności choroby. Tralokinumab okazał się być dobrze tolerowanym i bezpiecznym preparatem.
Wyniki badania wskazują więc, że dodatek tralokinumabu do standardowej terapii nie zwiększa znacząco szans na lepszą kliniczną odpowiedź. Wyższy odsetek remisji klinicznych sugeruje jednak, że niektórzy pacjenci mogą odczuwać korzyści z zastosowania nowego leku.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.