Specjalizacje, Kategorie, Działy

Bakterie jelitowe pomocne w walce z nowotworami

Udostępnij:
Francuscy badacze dowodzą, że bakterie jelitowe wspomagają walkę z nowotworami. Przyznają jednak, iż na tym etapie badań, nie znajdą jeszcze wszystkich mechanizmów tego procesu.
Wstępem do badań była wiedza, że bakterie jelitowe są pomocne w leczeniu stanów zapalnych. Zaś niektóre stany zapalne umożliwiają wzrost nowotworów. Grupa z Gustave Roussy Institute w Villejuif sprawdzała działanie cyklofosfamidu, tj. silnego związku chemicznego stosowanego w leczeniu nowotworów. Substancja stymuluje limfocyty T do ataku tkanki nowotworowej.
Badacze podawali cyklofosfamid myszom chorującym na mięsaki oraz raka płuc. W ciągu 48 godzin, związek ten spowodował ucieczkę części kolonii bakterii jelitowych do innych rejonów ciała – głównie węzłów chłonnych oraz śledziony. Mikroorganizmy, które przeniosły się w ten sposób wzmacniały różnicowanie komórek odpornościowych w limfocyty T, które biorą udział w walce z nowotworami.
Następnie kolejnej grupie myszy podano antybiotyk wankomycynę, którego skutkiem ubocznym jest zmniejszenie liczebności bakterii jelitowych. Po podjęciu terapii cyklofosfamidem, lek był o wiele mniej skuteczny w walce z nowotworem.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.