Specjalizacje, Kategorie, Działy

Celiakia a choroba niedokrwienna serca – czy istnieje związek?

Udostępnij:
Zidentyfikowano 1075 chorych z celiakią i 4142 chorych z chorobą niedokrwienną serca.
Wykazano w kilku analizach, że u chorych z celiakią obserwuje się zwiększone ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca pomimo, że w tej grupie pacjentów nie rejestruje się zazwyczaj typowych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego. W ostatnim wydaniu Alimentary Pharmacology and Therapeutics ukazała się praca autorów szwedzkich, w której podjęto próbę scharakteryzowania pod względem klinicznym i rokowniczym choroby niedokrwiennej serca u pacjentów z chorobą trzewną.
Dokonano analizy zbiorczej wszystkich chorych będących w rejestrach pracowni anatomopatologicznych w całej Szwecji, u których w okresie 2006-2008 zdiagnozowano chorobę trzewną. Natomiast szwedzka baza SWEDEHEART posłużyła do wskazania chorych z chorobą niedokrwienną serca i do oceny czynników ryzyka sercowo-naczyniowego oraz przebiegu choroby niedokrwiennej serca. Pacjenci z chorobą trzewną byli porównywani do adekwatnej grupy populacji ogólnej.
Zidentyfikowano 1075 chorych z celiakią i 4142 chorych z chorobą niedokrwienną serca. Chorzy z celiakią i przebytym zawałem serca mieli istotnie niższy indeks masy ciała (BMI) i niższe wartości stężenia cholesterolu, rzadziej też byli to aktywni palacze niż w populacji ogólnej. Chorzy z celiakią charakteryzowali się także mniej obszernym zajęciem procesem miażdżycowym naczyń wieńcowych (definiowanym jako długość zwężeń naczyniowych), aczkolwiek w tym parametrze nie wykazano istotności statystycznej w zakresie tych chorych z chorobą niedokrwienną serca, którzy przebyli zawał serca.
Autorzy konkludują, że pomimo iż wśród chorych z celiakią obserwuje się częściej przypadki zachorowania na chorobę niedokrwienną serca oraz zwiększoną śmiertelność z powodu chorób sercowo-naczyniowych, nie odnotowuje się w tej grupie chorych typowych i źle rokujących czynników ryzyka sercowo-naczyniowego w porównaniu z populacją ogólną.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.