Specjalizacje, Kategorie, Działy

Choroby układu sercowo-naczyniowego a ostre zapalenie trzustki

Udostępnij:
Ostre zapalenie trzustki (OZT) jest częsta chorobą o niekiedy bardzo poważnym rokowaniu. Najczęstszą przyczyną OZT jest spożycie alkoholu etylowego oraz kamica żółciowa. Istnieją także dane sugerujące, że chorzy na nadciśnienie tętnicze mogą być w grupie ryzyka rozwoju OZT. Nie badano jednak jak dotąd w tym kontekście zależności między innymi chorobami sercowo-naczyniowymi a OZT. W ostatnim wydaniu czasopisma Pancreas ukazała się praca, w której autorzy dokonują analizy związku między obecnością schorzeń układu sercowo-naczyniowego, a OZT.
Ostre zapalenie trzustki (OZT) jest częsta chorobą o niekiedy bardzo poważnym rokowaniu. Najczęstszą przyczyną OZT jest spożycie alkoholu etylowego oraz kamica żółciowa. Istnieją także dane sugerujące, że chorzy na nadciśnienie tętnicze mogą być w grupie ryzyka rozwoju OZT. Nie badano jednak jak dotąd w tym kontekście zależności między innymi chorobami sercowo-naczyniowymi a OZT.
Jedną z cech charakterystycznych dla większości chorób układu sercowo-naczyniowego jest obecność przewlekłego stanu zapalnego o małym nasileniu. Wydaje się więc zasadne zbadanie czy stan ten może w jakikolwiek sposób wiązać się z ryzykiem rozwoju OZT. W ostatnim wydaniu czasopisma Pancreas ukazała się praca, w której autorzy dokonują analizy związku między obecnością schorzeń układu sercowo-naczyniowego, a OZT.
Autorzy przeprowadzili badanie populacyjne, analizując dane zebrane w latach 2006 – 2008 w Szwecji. Główną grupą badaną byli chorzy z pierwszym epizodem OZT, którzy zostali uwzględnieni w krajowym rejestrze chorych. Grupa kontrolna była odpowiednio dobrana pod względem wieku i płci. Badano obecność takich chorób, jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, udar niedokrwienny mózgu.
W analizie ostatecznie uwzględniono 6161 chorych i 61637 osób z grupy kontrolnej. Wykazano, że obecność chorób z kręgu chorób układu sercowo naczyniowego jest powiązane z ryzykiem rozwoju OZT. Ryzyko to było szczególnie wysokie u chorych z chorobą niedokrwienną serca i nadciśnieniem tętniczym.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.