Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ciąża u chorych z marskością wątroby

Udostępnij:
W jednym z ostatnich wydań European Journal of Gastroenterology and Hepatology zamieszczono niezwykle ciekawą pracę, która porusza zagadnienie ciąży u kobiet z marskością wątroby. Problem ten zilustrowano przypadkiem 30-letniej kobiety z marskością wątroby na tle przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B.
Autorzy opisują stan chorej, która zgłosiła się do ich jednostki pięć dni po porodzie. Poród odbył się o czasie i siłami natury. Dziecko urodzone przez pacjentkę było zdrowe. W momencie przyjęcia, chora wykazywała cechy dekompensacji marskości wątroby z wodobrzuszem i znaczną anemizacją organizmu. W badaniach obrazowych wykazano obecność zakrzepicy żyły wrotnej. W wyniku zastosowanego leczenia uzyskano poprawę stanu ogólnego i chora została zwolniona do domu. Autorzy podkreślają, że ten przypadek zakończył się szczęśliwie, ale taki scenariusz nie jest regułą. Przede wszystkim marskość wątroby prowadzi do szeregu zaburzeń hormonalnych, co skutkuje często brakiem miesiączki i zaburzeniami owulacji. Efektem tego jest istotne obniżenie płodności młodych kobiet, u których na różnym tle doszło do rozwoju marskości wątroby. Natomiast sama ciąża obarczona jest ryzykiem szeregu powikłań – częściej u kobiet z marskością wątroby dochodzi do rozwoju zespołu wątrobowo-nerkowego, niewydolności wątroby czy krwawień z żylaków przełyku. Innym poważnym zagrożeniem dla kobiet w ciąży jest duże ryzyko krwotoku w okresie połogu - to zagrażające życiu powikłanie zdarza się nawet u co dziesiątej kobiety z marskością wątroby. Z drugiej strony istnieje także zwiększone ryzyko poronienia – szacuje się, że wynosi ono około 30-40%, podczas gdy dla populacji ogólnej waha się między 15-20%.
Jak podkreślają autorzy, poprawia się nasza wiedza na temat przewlekłych schorzeń wątroby, coraz lepiej umiemy je leczyć. Niesie to za sobą także konsekwencje w postaci coraz większego odsetka ciąż u kobiet z marskością wątroby, daje to także większą szansę na urodzenie zdrowego dziecka. Wymaga to jednak zawsze szczegółowej analizy przed podjęciem decyzji o zajściu w ciążę, w której powinni uczestniczyć położnik oraz hepatolog. Za każdym razem należy rozważyć wszelkie zagrożenia dla matki i dziecka wynikające z podjęcia takiej decyzji. Najistotniejszym natomiast elementem decydującym o ostatecznym sukcesie jest stadium przewlekłego schorzenia wątroby, w którym dochodzi do zapłodnienia.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.