Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ciężka niewydolność wątroby u osób nadużywających paracetamolu.

Udostępnij:
Badania ujawniają bardzo duże różnice w częstości transplantacji wątroby z powodów związanych z przedawkowaniem leków między krajami europejskimi.
Przedawkowanie niektórych leków (szczególnie paracetamolu) może prowadzić do niewydolności wątroby wymagającej przeszczepy tego organu.

Statystyki dotyczące częstości tego problemu pozostają jednak nie w pełni przeanalizowane. W British Journal of Clinical Pharmacology przedstawiono właśnie badanie, w którym analizowano ten problem w części krajów europejskich. Na podstawie zapisów dotyczących przeszczepów wątroby, badacze zidentyfikowali grupę osób, które wymagały transplantacji w wyniku przedawkowania leków. W badaniu uczestniczyli naukowcy z Francji, Grecji, Irlandii, oraz Holandii, Portugalii, Włoch i Wielkiej Brytanii. W sumie w 52 ośrodkach transplantacyjnych wyszukano 600 przypadków ostrej niewydolności wątroby. W grupie tej było 114 pacjentów, którzy przedawkowali leki - 72 osoby zrobiły to w sposób celowy, 10 przypadkowo a w 32 przypadkach nie można było z pewnością ustalić świadomego przedawkowania. Najczęściej do przedawkowania leków dochodziło w Irlandii (52%), rzadziej w Wielkiej Brytanii (28%) i Francji (18%) a najrzadziej w Holandii (8%) oraz we Włoszech (1%). Przedawkowanie leków częściej dotyczyło kobiet (61%) w młodym wieku (33+- 10,9).

Najczęściej lekiem, którego przedawkowanie skutkowało ostrą niewydolnością wątroby był paracetamol - 111 przypadków, tj. 97%. Co ciekawe, odsetek takich zdarzeń wynosił od 1wypadku na 20,7 ton paracetamolu w Irlandii do 1 zdarzenia na 1074 tony tego leku we Włoszech, tj. także 1 przypadek na 60 milionów osób przez 3 lata w Italii oraz 3 przypadki na 286 000 mieszkańców na rok w Irlandii. Wyniki tego badania wskazują, że nadużywanie paracetamolu stanowi przyczynę aż 1/6 transplantacji wątroby związanej z ostrą niewydolnością tego narządu. Jego rezultaty ujawniły też, że występują znaczące różnice w częstości zdarzeń tego typu w Europie. Autorzy badania przyznają jednak, że nie potrafią w pełni wyjaśnić przyczyn tego zjawiska i podkreślają potrzebę dalszych badań.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.