Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czerwone mięso zmniejsza szanse na wyzdrowienie z raka jelita grubego

Udostępnij:
Działy: Varia Aktualności
Z nowego badania American Cancer Society wynika, że ludzie, którzy jedli więcej czerwonego mięsa przed diagnozą raka jelita grubego, byli bardziej zagrożeni zgonem z jego powodu.
National Institutes of Health w USA ocenia, że około 143 tys. Amerykanów zostanie zdiagnozowanych z rakiem jelita grubego i odbytu w 2013, a 51 tys. umrze z tego powodu. Naukowcy nie udowadniają, że jedzenie mięsa (wołowina, hot dogi, kiełbasa) powoduje zgon z powodu raka jelita grubego, ale wcześniejsze badania powiązały taką konsumpcję z większym ryzykiem zachorowania.
Dr Marjorie McCullough, główna autorka badania, posłużyła się danymi na temat 184 tys. Amerykanów, którzy nie mieli raka w okresie od 1992 – 1993. Ludzi tych okresowo zapytywano o ich dietę. Po wykluczeniu osób, które miały inne typy raka, niezweryfikowanych informacji oraz błędnych danych, badacze wykorzystali dane na temat 2 315 kobiet i mężczyzn zdiagnozowanych z rakiem jelita i odbytu do czerwca 2009. W sumie, 966 z tych chorych zmarło do grudnia 2010. Badacze nie znaleźli powiązania między ilością konsumowanego czerwonego i przetworzonego mięsa po diagnozie raka a ryzykiem zgonu, ale ilość spożywanego mięsa przed diagnozą była powiązana z ryzykiem śmierci w trakcie badania.
Około 43 proc. z 580 ludzi, którzy jedli średnio 10 dań z czerwonego i przetworzonego mięsa tygodniowo, zmarło w okresie obserwacji, tak samo jak około 37 proc. z 576 ludzi, którzy jedli dwa takie dania tygodniowo. Ludzie, którzy jedli więcej czerwonego i przetworzonego mięsa przed i po diagnozie raka, byli bardziej zagrożeni zgonem z powodu tego nowotworu w trakcie badania, w porównaniu do tych, którzy jedli najmniej tego mięsa przed i po diagnozie.
- Możliwe jest, że powiązanie między czerwonym i przetworzonym mięsem a rakiem jelita grubego wynika z kancerogennych związków, które znajdujemy w mięsie gotowanym i w konserwantach – podsumowuje dr Jeffrey Meyerhard, który napisał artykuł wstępny towarzyszący powyższym pracom. Zaś dr McCollough dodaje: - Nie mówimy, żeby ludzie przechodzili na wegetarianizm. Wystarczy, że zredukują spożycie czerwonego mięsa i zrobią z niego wyjątek, a nie regułę.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.