GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy inhibitory pompy protonowej zwiększają uszkadzający wpływ NLPZ na jelito cienkie?

Udostępnij:
Na łamach czasopisma Clinical Gastroenterology and Hepatology opublikowano wyniki ciekawego randomizowanego i kontrolowanego placebo badania, w którym autorzy japońscy wykazali, że stosowanie inhibitorów pompy potonowej zwiększa ryzyko uszkodzenia jelita cienkiego u osób przyjmujących niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
Do badania w sposób randomizowany włączono 57 zdrowych ochotników, u których stosowano przez dwa tygodnie inhibitor cyklooksygenazy-2 (COX-2) – celekoksyb (200 mg co 12 godzin) z placebo lub celekoksyb z rabeprazolem (20 mg co 24 godziny). U wszystkich uczestników wykonano badania kapsułką endoskopową na początku badania oraz po dwóch tygodniach terapii celekoksybem i placebo lub celekoksybem i rabeprazolem.
Wykazano, że częstość uszkodzenia (obecność nadżerek i owrzodzeń) jelita cienkiego rejestrowana w badaniu kapsułką endoskopową była istotnie większa wśród badanych, stosujących celekoksyb i rabeprazol (12/27; 44,4% vs 5/30; 16,7%; p=0.04). Ilość nadżerek rejestrowana u każdego uczestnika badania, który stosował celekoksyb i rabeprazol była istotnie większa niż wśród tych, którzy przyjmowali inhibitor COX-2 i placebo (p=0.02). Nie odnotowano natomiast istotnych różnic w zakresie ilości stwierdzanych owrzodzeń.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.