GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy izotretynoina zwiększa ryzyko zachorowania na celiakię?

Udostępnij:
Izotretynoina, będąca syntetyczną pochodną witaminy A, jest lekiem stosowanym w terapii trądziku. W ostatnich latach ukazały się prace, sugerujące, że substancja ta, przy współudziale wybranych cytokin, może stymulować reakcje zapalne w przewodzie pokarmowym pod wpływem ekspozycji na białka, znajdujące się w spożywanym pokarmie. Celem pracy, opublikowanej na łamach PLoS One, była ocena związku stosowania izotretynoiny z ryzykiem zachorowania na chorobę trzewną.
Autorzy przeanalizowali dane kliniczne 8393 osób leczonych w latach 1995-2011 izotretynoiną. Dokonano oceny, czy i u jakiego odsetka osób w toku terapii miało miejsce nowe rozpoznanie choroby trzewnej lub przynajmniej stwierdzenie w surowicy obecności przeciwciał charakterystycznych dla celiakii.

Spośród 8393 chorych, u 25 potwierdzono rozpoznanie choroby trzewnej. W odniesieniu do grupy kontrolnej, nie odnotowano istotnego wzrostu ryzyka zachorowania na jawną, pełnoobjawową celiakię. Podobnie, postać utajona celiakii, definiowana jako stwierdzenie przeciwciał typowych dla celiakii, nie występowała częściej u chorych, którzy przyjmowali izotretynoinę w porównaniu do chorych nie przyjmujących leku (odpowiednio - 1,8% vs 1,4%, p=0.474).

Jak więc w podsumowaniu podkreślają autorzy, nie wykazano, aby stosowanie izotretynoiny zwiększało ryzyko zachorowania na jawną klinicznie i utajoną postać choroby trzewnej.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.