Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy odbijanie w trakcie gastroskopii może być świadectwem choroby refluksowej przełyku?

Udostępnij:
Odbijanie jest jednym z częstszych objawów gastroenterologicznych. Jedną z jego przyczyn może być obniżenie napięcia dolnego zwieracza przełyku. Sugeruje się więc, że objaw ten może być także manifestacją choroby refluksowej przełyku (ang. gastroesophageal reflux disease – GERD). Na łamach Diseases of the Esophagus ukazała się interesująca i niezwykle oryginalna w swych założeniach praca, w której autorzy doszukują się związku między częstością odbijania w trakcie gastroskopii, a występowaniem GERD.
W sposób prospektywny gromadzono dane kliniczne oraz wyniki 404 badań endoskopowych górnego odcinka przewodu pokarmowego w okresie 12.2012-05.2013 w ośrodku reprezentowanym przez autorów. W każdym przypadku odnotowywano częstość odbijania w trakcie gastroskopii.
Ostatecznie zidentyfikowano 145 chorych z GERD (26 z postacią nadżerkową i 119 z postacią bez nadżerek). Analiza multiwariancji wykazała, że rozpoznanie GERD było istotnie powiązane z częstością odbijania w trakcie gastroskopii. Innymi czynnikami powiązanym z częstszym odbijaniem w trakcie badania endoskopowego były: otyłość brzuszna, płeć żeńska i młodszy wiek. Co ważne, także postać GERD bez występowania nadżerek diagnozowana była częściej u chorych, u których częstość odbijania w czasie gastroskopii była większa. Ponadto, częstość tego zjawiska korelowała istotnie z zaawansowaniem zapalenia przełyku w przebiegu GERD, ocenianym według klasyfikacji Los Angeles.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.