GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy połączenie inhibitorów BRAF i MEK w raku jelita grubego pomoże pacjentom?

Udostępnij:
Rak jelita grubego z mutacją BRAFV600 nieco różni się pod pewnymi względami od czerniaka – Amerykanie informują o swoich doświadczeniach klinicznych.
Dabrafenib i trametinib to dwa leki, które w ostatnim czasie znajdują się w centrum zainteresowania naukowców. Amerykanie postanowili sprawdzić, czy można je wykorzystać u pacjentów z rakiem jelita grubego z mutacją BRAF V600E.


Celem badania opublikowanego w Journal of Clinical Oncology była ocena skuteczności połączenia dabrafenibu (selektywny inhibitor BRAF) oraz trametinibu (inhibitor MEK) u pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego z mutacją BRAF
V600.


W badaniu brało udział 43 pacjentów, u których stosowano oba leki w dawce 150 mg dwa razy dziennie (dabrafenib) oraz 2mg dziennie (trametinib). U 17 chorych wykonywano biopsje przed leczeniem oraz w trakcie terapii w celu przeprowadzenia dodatkowych analiz. Spośród wszystkich uczestników u 5 osób (12%) osiągnięto częściową odpowiedź lub poprawę - w tym u jednej osoby odnotowano całkowitą odpowiedź trwającą ponad 36 miesięcy. U 24 pacjentów (56%) obserwowano stabilizację choroby. Autorzy zaznaczają, że niestety tylko 10 pacjentów pozostawało w badaniu ponad 6 miesięcy. W wykonywanych biopsjach wykazano natomiast obniżony poziom fosforylowacji ERK w porównaniu do biopsji wykonywanych przed rozpoczęciem terapii. Podczas analiz mutacji genetycznych okazało się zaś, że pacjenci, którzy osiągali całkowitą odpowiedź oraz 2 z 3 osób z częściową odpowiedzią mieli mutacje PIK3CA.


Autorzy pracy podkreślają w podsumowaniu, że połączenie trametinibu z dabrafenibem może przynieść najwięcej korzyści pacjentom z rakiem jelita grubego ze specyficznymi mutacjami BRAF V600. U ocenianych pacjentów miało dochodzić do blokowania ścieżek sygnałowych związanych z MAPK, ale w mniejszym stopniu niż u osób z czerniakiem z mutacją BRAF V600 leczonych samym dabrafenibem.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.