Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy u chorych z IBS stwierdza się nieprawidłowości w konfokalnej laserowej endomikroskopii?

Udostępnij:
Na łamach Gastroenterology ukazała się ciekawa praca autorów niemieckich, w której dokonano oceny obecności nieprawidłowości w badaniu konfokalnej laserowej endomikroskopii (ang. confocal laser endomicroscopy - CLE) u chorych z zespołem jelita drażliwego (ang. irritable bowel syndrome – IBS). Grupą badaną byli chorzy z IBS, u których stwierdzano zaburzenia czynności przewodu pokarmowego w odpowiedzi na spożycie poszczególnych składników pokarmowych.
W badaniu uczestniczyło 36 chorych z rozpoznanym IBS oraz podejrzeniem nietolerancji pokarmowej, grupą kontrolną byli chorzy z przełykiem Barretta bez objawów IBS. W trakcie CLE podawano roztwory poszczególnych antygenów pokarmowych przez kanał roboczy endoskopu bezpośrednio na błonę śluzową dwunastnicy. Oceniano takie parametry, jak zaburzenia architektoniki i integralności nabłonka, przestrzeni międzykosmkowych oraz obecność śródnabłonkowych nacieków limfocytarnych. Oceny takiej dokonywano przed oraz po narażeniu na bodźce antygenowe. Następnie u chorych, u których stwierdzono nieprawidłowości w badaniu CLE stosowano diety eliminacyjne i w czasie leczenia kontrolowano stan kliniczny i nadzorowano przez okres 1 roku.
Wykazano zmiany w badaniu CLE u 22/36 chorych z IBS po narażeniu na bodźce antygenowe. U 14/36 chorych takich zmian nie zaobserwowano, podobnie jak w grupie kontrolnej. W grupie z odpowiedzią na bodźce antygenowe odnotowano zmiany w zakresie wszystkich ocenianych w CLE parametrów. Po zastosowaniu diety eliminacyjnej zaobserwowano poprawę kliniczną u > 50% chorych z dodatnią reakcją obserwowaną w CLE pod wpływem antygenów pokarmowych już po 4 tygodniach oraz u 74% chorych w 1 roku obserwacji.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.