Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy warto wykonywać zabiegi endoskopowe u pacjentów z dolegliwościami bólowymi po usunięciu pęcherzyka żółciowego.

Udostępnij:
Wyniki badania opublikowanego w JAMA wskazują, że zabiegi endoskopowe nie przyczyniają się do skrócenia okresu dolegliwości bólowych u pacjentów po usunięciu pęcherzyka żółciowego.
Dolegliwości bólowe występujące u pacjentów po cholecystektomii są bardzo częstym problemem, który może być związany z dysfunkcją zwieracza Odiego. Okazuje się, że nawet wykonanie zabiegów endoskopowych nie przyczynia się do ich zmniejszenia. To główne wnioski z badania opublikowanego na łamach Journal of the American Medical Association.
Badaniem kierował dr Peter Cotton z Medical University of South Carolina. Jego zespół kwalifikował pacjentów z dolegliwościami bólowymi po cholecystektomii (bez nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych lub obrazowych) do sfinkterotomii (n=141) albo do "operacji placebo" (n=73) po ECPW. Łącznie w badaniu uczestniczyło 214 pacjentów z kilku ośrodków. Jako leczenie zakończone sukcesem definiowano mniej niż 6 dni niepełnosprawności z powodu bólu we wcześniejszych 90 dniach w ciągu 9-12 miesięcy po randomizacji, bez użycia środków narkotycznych i wykonywania dodatkowych zabiegów. Okazało się, że po roku takie efekty występowały u 37% pacjentów poddanych zabiegowi placebo i 23% osób po sfinkterotomii. Prace nie pozwoliły na wskazanie jakiejkolwiek podgrupy pacjentów, która bardziej niż inne korzystałaby na wykonaniu sfinkterotomii. Zapalenie trzustki występowało u 11% pacjentów po tym zabiegu w porównaniu do 15% po "operacji placebo". Wyniki badania wskazują więc, że endoskopowa sfinkterotomia nie należy do najbardziej efektywnych działań, jakie można zaproponować pacjentom z bólami występującymi po usunięciu pęcherzyka żółciowego.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.