Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy wedolizumab pomoże pacjentom z chorobą Crohna?

Udostępnij:
Leki przeciwko TNF-alfa są bardzo skuteczne u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Mimo to, u części z nich terapia z ich wykorzystaniem kończy się niepowodzeniem. Czy w takich sytuacjach mógłby być pomocny wedolizumab?
Mimo że leki anty-TNF-alfa charakteryzują się dużą skutecznością u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna czasami terapia z ich wykorzystaniem kończy się niepowodzeniem. Czy w takich sytuacjach mógłby być pomocny wedolizumab? Tym zagadnieniem zajmowali się naukowcy, których wyniki pracy opublikowane zostały w Gastroenterology. Badanie, w którym oceniano skuteczność i bezpieczeństwo tego leku było podwójnie zaślepioną próbą kliniczną III fazy, z grupą kontrolną placebo. Zakwalifikowano do niego ponad 300 pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna o umiarkowanym-ciężkim nasileniu dolegliwości. W randomizowany sposób byli oni przypisywani do grupy otrzymującej wedolizumab w dawce 300mg albo placebo dożylnie w tygodniach 0,2 oraz 6. U wszystkich uczestników wcześniejsze leczenie preparatami anty-TNF zakończyło się niepowodzeniem (nieprawidłowa odpowiedź lub jej brak, nietolerancja co najmniej jednego leku). Zmiany w aktywności choroby oceniano za pomocą skali CDAI (Crohn's Disease Activity Index). Okazało się jednak, że w 6 tygodniu leczenia w stanie remisji było jedynie 15,2% pacjentów przyjmujących wedolizumab oraz 12,1% osób z grupy placebo. Efekty leczenia stały się widoczne dopiero w 10 tygodniu - liczba osób będących w remisji i przyjmujących testowany lek wzrosła do 26,6%, podczas gdy w grupie placebo było to nadal 12,1%. Dodatkowo wykazano też, że przy stosowaniu wedolizumabu u większej części pacjentów wynik oceny w skali CDAI spadł o ponad 100 punktów już w 6 tygodniu (39,2% vs 22,3%). Jeśli chodzi o działania niepożądane, autorzy badania relacjonują ich podobną ilość w obu grupach chorych.
Wyniki badania wskazują, że u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna uprzednio leczonych preparatami anty-TNF-alfa w 6 tygodniu terapii wedolizumab niestety nie okazał się bardziej skuteczny niż placebo. Jego efekty są jednak widoczne po 10 tygodniach leczenia.
Wedolizumab jest przeciwciałem skierowanym przeciwko integrynie α4β7. Preparat ten został niedawno zarejestrowany przez Komisję Europejską do leczenia pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.