Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy zespół jelita drażliwego jest czynnikiem ryzyka rozwoju osteoporozy?

Udostępnij:
Zespół jelita drażliwego jest jedną z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego na świecie. Stanowi ogromne wyzwanie zwłaszcza z terapeutycznego punktu widzenia. Wynika to głównie z faktu, iż nie jest znana przyczyna IBS, czego efektem jest brak skutecznych leków dających szansę na długotrwałą poprawę kliniczną.
Zespół jelita drażliwego jest jedną z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego na świecie. Stanowi ogromne wyzwanie zwłaszcza z terapeutycznego punktu widzenia. Wynika to głównie z faktu, iż nie jest znana przyczyna IBS, czego efektem jest brak skutecznych leków dających szansę na długotrwałą poprawę kliniczną. Choroba ta jest zaliczana to grupy tzw. czynnościowych chorób przewodu pokarmowego. Oznacza to, że nie ma jak do tej pory danych na temat zaburzeń organicznych w przewodzie pokarmowym w przebiegu IBS.
W jednym z ostatnich wydań European Journal of Internal Medicine ukazała się bardzo ciekawa praca, która rzuca nowe światło na zagadnienie IBS i jego powiązań z chorobami o charakterze organicznym. Analiza dotyczy 31892 pacjentów zarejestrowanych w tajwańskiej bazie National Health Insurance (NHI). Autorzy dokonali podziału grupy na dwie kohorty na podstawie rozpoznania IBS lub jego braku.
Nie wykazano istotnych różnic w zakresie wieku czy płci w obu grupach. Wykazano, że chorzy, u których rozpoznawano IBS częściej zamieszkiwali miasta. Wykazano także, że chorzy z IBS istotnie częściej chorowali na osteoporozę, niż pacjenci bez IBS. Kobiety w przedziale wiekowym między 40 a 59 rokiem życia były w grupie największego ryzyka rozwoju osteoporozy, niezależnie od współistnienia IBS. Natomiast wśród kobiet poniżej 40 roku życia z IBS zaobserwowano ponad dwukrotnie zwiększone ryzyko osteoporozy w porównaniu z grupą mężczyzn.
Autorzy konkludują, że IBS może być czynnikiem ryzyka rozwoju osteoporozy w populacji Tajwanu. Konieczne są dalsze badania w tym zakresie, jako że trudno w jednoznaczny sposób wytłumaczyć taką obserwację, a etiologia osteoporozy jest złożona.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.