Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czynniki predykcyjne złego przygotowania jelita grubego do kolonoskopii

Udostępnij:
Właściwe oczyszczenie jelita grubego do kolonoskopii jest kluczowym elementem decydującym o przydatności tego badania. W ostatnich latach aspekt ten jest przedmiotem wielu dyskusji i analiz, czego efektem jest powstanie kolejnych skal, obiektywizujących ocenę przygotowania okrężnicy do badania endoskopowego oraz propozycje nowych modyfikacji schematów oczyszczania jelita grubego do kolonoskopii.
Na łamach Gastrointestinal Endoscopy ukazała się niezwykle interesująca analiza, w której podjęto próbę zidentyfikowania czynników ryzyka nieadekwatnego oczyszczenia jelita grubego do kolonoskopii u chorych, przygotowujących się według schematu podzielonych dawek (ang. split-dose bowel preparation).
Badanie miało charakter wieloośrodkowy. Analizowano jakość przygotowania do badań kolonoskopowych, posługując się skalą Boston Bowel Preparation Scale (BBPS), definiując nieadekwatne przygotowanie jako BBPS < 6 punktów. W sumie w analizie uwzględniono 1331 kolonoskopii, spośród których w przypadku 172 (12,9%) jelito grube nie było oczyszczone właściwie. Analiza statystyczna wykazała, że niezależnymi czynnikami ryzyka złego przygotowania do kolonoskopii były: wyższe ryzyko znieczulenia oceniane w skali ASA ≥ 3 punktów, stosowanie trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, opioidów, cukrzyca, przewlekłe zaparcie, przebycie w przeszłości zabiegów operacyjnych w obrębie jamy brzusznej i/lub miednicy mniejszej, aktualna hospitalizacja, a także niewłaściwe przygotowanie jelita do kolonoskopii w wywiadzie.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.