Specjalizacje, Kategorie, Działy

Długoterminowe bezpieczeństwo i skuteczność preparatów certolizumabu u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna.

Udostępnij:
Jak przedstawiają się wyniki 7-letniej terapii certolizumabem? Na łamach Alimentary Pharmacology and Therapeutics opublikowane zostały wyniki badania PRECISE 3, które zawierają odpowiedź na to pytanie.
Na łamach Alimentary Pharmacology and Therapurtics przedstawione zostały wyniki badania PRECISE 3. W pracy tej oceniano bezpieczeństwo i skuteczność stosowania certolizumabu u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna o umiarkowanym i znacznym nasileniu po 7 latach terapii. We wcześniejszych badaniach PRECISE 1 i 2 potwierdzono jego dobrą tolerancję i skuteczność przy 26-tygodniowej terapii. Dlatego też do kolejnej próby, PRECISE 3 kwalifikowano osoby uczestniczące we wcześniejszych badaniach. Preparaty certolizumabu były im podawane w dawce 400mg co 4 tygodnie (bez dodatkowej dawki indukcyjnej) przez 7 lat - aż do 91 dawek testowanego leku od początku badania. Łącznie do badania zostało zakwalifikowanych 595 pacjentów. Spośród nich, 20% (tj. 117 osób) ukończyło badanie po 7 latach. Odsetek przerywających udział w badaniu wynosił odpowiednio wg lat 29,2%, 13,6%, 16,1%, 7,9%, 5,0%, 4,5% oraz 3,9%. W trakcie 1920 "pacjentolat" ekspozycji na działanie certolizumabu nie zostały zaobserwowane żadne nowe działania niepożądane. Odsetek nowych zdarzeń na 100 pacjentolat wynosił 4,37 w przypadku poważnych zakażeń oraz 1,06 dla nowotworów złośliwych. W trakcie badania nie zgłoszono żadnego nowotworu limfoproliferacyjnego. W każdym roku odsetek pacjentów w klinicznej remisji wynosił ≥68%. Tym samym badanie potwierdziło, że preparaty certolizumabu są nie tylko bezpieczne, ale również skuteczne nawet przy długotrwałym stosowaniu u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.