Specjalizacje, Kategorie, Działy

Dyspepsja czynnościowa jako czynnik ryzyka zaburzeń psychicznych

Udostępnij:
Dyspepsja czynnościowa jest częstym schorzeniem gastroenterologicznym. Niektóre prace epidemiologiczne pokazują, że częstość występowania dyspepsji może nawet sięgać 40% danej populacji, w zależności od kryteriów użytych do zdefiniowania tego stanu chorobowego. Jak wiadomo również, dyspepsja wpływa w sposób istotny negatywnie na jakość życia, jest powodem częstych wizyt lekarskich. Stanowi też z uwagi na przewlekłość schorzenia dość duże obciążenie finansowe dla systemów opieki zdrowotnej.
Z kilku analiz wiemy, że chorzy z dyspepsją czynnościową istotnie częściej prezentują szereg zaburzeń psychiatrycznych. Zaburzenia depresyjne, a także zaburzenia lękowe należą do najczęstszych zaburzeń psychiatrycznych rozpoznawanych na całym świecie w ogóle. Nie dysponujemy natomiast zbyt wieloma danymi na temat współwystępowania tych zaburzeń u chorych z dyspepsją czynnościową.
W ostatnim wydaniu Alimentary Pharmacology and Therapeutics ukazała się praca ukazująca ten związek. Autorzy dokonali analizy występowania jednocześnie u chorych dyspepsji czynnościowej diagnozowanej na podstawie Kryteriów Rzymskich III oraz uogólnionych zaburzeń lękowych, a także epizodów depresyjnych o znacznym nasileniu, posługując się klasyfikacją DSM-IV.
Autorzy uzyskali dane od 2011 osób z populacji ogólnej. W tej grupie 8% spełniało kryteria dyspepsji czynnościowej, 3,8% - uogólnionych zaburzeń lękowych i 12,4% - ciężkiego epizodu depresyjnego. U chorych z dyspepsją czynnościową dwukrotnie częściej niż u pacjentów bez tego rozpoznania stwierdzano epizod depresyjny, i trzykrotnie częściej – zaburzenia lękowe. Istotnie częściej współwystępowanie obu badanych zaburzeń psychicznych dotyczyło chorych z dyspepsją. Płeć żeńska, dyspepsja czynnościowa oraz epizod depresyjny wiązały się istotnie częściej z częstymi wizytami lekarskimi.
Jak więc widać z powyższej analizy, dyspepsja czynnościowa wiąże się z istotnie większym ryzykiem zaburzeń psychiatrycznych o charakterze zaburzeń lękowych czy depresyjnych.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.