Specjalizacje, Kategorie, Działy

Efektywne leczenie nieswoistych zapaleń jelit może być związane z celowaniem w białko GM-CSF.

Udostępnij:
Badania naukowców z Góry Synaj wskazują, że zaburzenia funkcji białka GM-CSF mogą prowadzić do zwiększonej podatności na nieswoiste zapalenia jelit.
Białko GM-CSF odgrywa kluczową rolę w utrzymywaniu tolerancji immunologicznej w jelitach. Defekty w jego działaniu mogą skutkować zwiększoną podatnością na rozwój zapalnych chorób jelit. To główne wnioski z opublikowanego w Science badania naukowców z Ichan School of Medicine na Górze Synaj. Badanie było przeprowadzone na myszach.

W przypadku nieswoistych zapaleń jelit dochodzi do rozregulowania odpowiedzi immunologicznej na mikroby i antygeny znajdujące się w pożywieniu. Okazuje się, że w tym procesie bardzo ważny jest udział białka GM-CSF (granulocyte macrophage colony-stimulating factor, czynnik stymulujący tworzenie kolonii granulocytów i makrofagów). Zaburzenia jego działania mogą służyć do przewidywania ciężkości przebiegu choroby. Zespół naukowców z Góry Synaj odkrył, że GM-CSF jest normalnie wytwarzany w jelitach przez specjalną grupę limfocytów (ILCs) w odpowiedzi na sygnały związane z florą jelitową. Delecja genu GM-CSF u myszy prowadziła do upośledzenia funkcji regulacyjnej oraz redukcji makrofagów i komórek dendrytycznych. To zaś miało skutkować zaburzeniami tolerancji pokarmowej oraz zwiększoną podatnością myszy na zachorowanie na nieswoiste zapalenia jelit.

Wyniki badania pozwalają na lepsze zrozumienie w jaki sposób komensalna flora bakteryjna jelit może wpływać na regulację odpowiedzi immunologicznej gospodarza. Być może dzięki temu odkryciu kolejne badania w pełni wyjaśniające rolę GM-CSF, makrofagów oraz komórek dendrytycznych pozwolą na wprowadzenie nowych, bardziej skutecznych terapii dla pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.