Specjalizacje, Kategorie, Działy

Endosonograficzna biopsja cienkoigłowa w diagnostyce nowotworów neuroendokrynnych trzustki

Udostępnij:
W ostatnim wydaniu czasopisma Cytopathology ukazała się praca autorów z Uniwersytetu w Indianie w USA, w której omówiono zagadnienie przydatności biopsji cienkoigłowej wykonywanej w czasie badania endosonograficznego (EUS) w diagnostyce nowotworów neuroendokrynnych trzustki (PanNET – ang. pancreatic neuroendocrine tumour).
W ostatnim wydaniu czasopisma Cytopathology ukazała się praca autorów z Uniwersytetu w Indianie w USA, w której omówiono zagadnienie przydatności biopsji cienkoigłowej wykonywanej w czasie badania endosonograficznego (EUS) w diagnostyce nowotworów neuroendokrynnych trzustki (PanNET – ang. pancreatic neuroendocrine tumour). Autorzy dokonali analizy badań cytologicznych wykonanych w okresie 1992 – 2010, które następnie w większości przypadków były weryfikowane śródoperacyjnie.
W analizie uwzględniono 132 przypadki chorych, u których wykonano biopsję cienkoigłową zmian ogniskowych trzustki w trakcie EUS. W 77 przypadkach autorzy dysponowali ostatecznym rozpoznaniem histopatologicznym, postawionym na podstawie analizy materiału operacyjnego. Wykazano, że spośród 56 chorych, u których na podstawie biopsji cienkoigłowej rozpoznano PanNET, u 54 (96%) rozpoznanie to potwierdzono histopatologicznie. W 9 kolejnych przypadkach, w których wysunięto jedynie podejrzenie PanNET, w toku dalszej obserwacji u 4 z nich ostatecznie potwierdzono ten rodzaj nowotworu, u 2 chorych rozpoznano raka trzustki, u 1 chorego – guz typu solid pseudopapillary tumour oraz w 2 przypadkach – przewlekłe zapalenie trzustki.
W odniesieniu do 9 chorych, u których biopsja cienkoigłowa nie wykazała cech PanNET, a u których chorobę tę potwierdzono histopatologicznie – w 3 przypadkach wykazano obecność niespecyficznych komórek atypowych, w 4 przypadkach nie wykazano komórek atypowych, a w 2 – materiał był niediagnostyczny. Wreszcie biopsja nie pozwoliła także na rozpoznanie 3 przypadków wariantów onkocytarnych PanNET. W odniesieniu do tego rozpoznania, na podstawie biopsji niewłaściwie rozpoznano raka trzustki (w dwóch przypadkach) lub wysunięto jego podejrzenie (w jednym przypadku).
Jak podkreślają autorzy biopsja cienkoigłowa zmian ogniskowych trzustki cechuje się zadowalającą przydatnością w diagnostyce nowotworów typu PanNET. Niemniej jednak nowotwory te nadal stanowią duże wyzwanie diagnostyczne współczesnej gastroenterologii.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.