Specjalizacje, Kategorie, Działy

Enteroskopia dwubalonowa w pediatrii

Udostępnij:
Rola enteroskopii dwubalonowej (DBE – ang. double-baloon enteroscopy) w populacji osób dorosłych jest już dobrze poznana. Technika ta pozwala na ocenę morfologii jelita cienkiego, uzyskanie materiału do analizy histologicznej, daje także pewne możliwości terapeutyczne (np. tamowanie krwawienia z jelita cienkiego). Mniej natomiast wiadomo o miejscu i znaczeniu tej procedury diagnostyczno-terapeutycznej w populacji dziecięcej.
Wynika to przede wszystkim z faktu inwazyjności badania, co jest szczególnie istotne w tej grupie pacjentów, pewną rolę odgrywają także ograniczenia techniczne. Przeprowadzone do tej pory nieliczne analizy pokazują jednak, że DBE jest metodą przydatną oraz bezpieczną także w pediatrii.
Na łamach Digestive Endoscopy ukazała się w 2012 roku praca autorów chińskich, którzy podejmują się analizy przydatności klinicznej DBE wśród pacjentów pediatrycznych. Dokonali oni retrospektywnej oceny wskazań do przeprowadzenia DBE oraz bezpieczeństwa tej metody diagnostyczno-terapeutycznej w grupie chorych w wieku poniżej 18 lat, poddanych DBE w Shanghai Rui Jin Hospital w latach 2003 – 2008.
W omawianym czasie wykonano 35 DBE w badanej populacji (liczba chorych = 30). Średni wiek badanych wynosił 13 lat. Najczęstszym wskazaniem do badania było utajone krwawienie do światła przewodu pokarmowego (n=22), przewlekły ból brzucha (n=4), przewlekła biegunka (n=3), zwężenie przewodu pokarmowego o niejasnym tle (n=1). U 96,7% pacjentów DBE wykazała obecność poszukiwanej patologii. Jeśli chodzi o największą podgrupę chorych – z utajonym krwawieniem do światła przewodu pokarmowego – u 11 z nich wykazano obecność uchyłków w obrębie jelita cienkiego (większość z nich stanowił uchyłek Meckela). Drugą najczęstszą przyczyną krwawienia była choroba Leśniowskiego-Crohna. U zdecydowanej większości chorych przeprowadzenie DBE miało zasadniczy wpływ na modyfikację terapii. Jeśli chodzi natomiast o bezpieczeństwo DBE w omawianej grupie – nie odnotowano żadnego poważnego zdarzenia niepożądanego.
W podsumowaniu autorzy podkreślają na podstawie analizy literatury oraz własnych obsweracji, że DBE jest przydatną i bezpieczną metodą diagnostyczno-terapeutyczną także w pediatrii.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.