Specjalizacje, Kategorie, Działy

Farmakodynamika, farmakokinetyka, interakcje z innymi lekami, toksyczność i skuteczność kliniczna inhibitorów pompy protonowej – czy różnice są istotne?

Udostępnij:
Inhibitory pompy protonowej (omeprazol, lanzoprazol, pantoprazol, rabeprazol i esomeprazol) są powszechnie stosowane w leczeniu choroby refluksowej przełyku i innych schorzeń przewodu pokarmowego związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego. Cechuje je zasadniczo podobny mechanizm działania. Są one metabolizowane w wątrobie za pośrednictwem układu cytochromu P450 (CYP). Wszystkie są skuteczne i mogą być bezpiecznie stosowane. Różne tempo aktywacji, miejsca wiązania w obrębie H+/K+-ATP-azy, współudział poszczególnych izoenzymów CYP zaangażowanych w ich metabolizm przekładać się mogą na interakcje z innymi lekami, toksyczność, początek działania i stopień zahamowania wydzielania HCl. Brak jednak podstaw, by twierdzić, że obserwowane różnice w skuteczności klinicznej są istotne.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.