Specjalizacje, Kategorie, Działy

Gastroenterologia dziecięca – tak dla nowych technologii

Udostępnij:
O tym jak technologie wykorzystywane w diagnostyce i leczeniu osób dorosłych ze schorzeniami gastrologicznymi mogą stać się przydatne w rozpoznawaniu chorób u dzieci oraz o najnowszych metodach leczenia mówił podczas kongresu Top Medical Trends 2016 prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Choć biopsja wątroby jest badaniem inwazyjnym i wiąże się z większym ryzykiem powikłań u dzieci niż u dorosłych, stanowi podstawową technikę diagnostyczną. Obecnie biopsję wykonuje się pod kontrolą USG. Przed wykonaniem biopsji należy wyrównać zaburzenia krzepnięcia oraz zmniejszyć wodobrzusze, jeśli występuje. Za pomocą biopsji diagnozowana jest większość cholestaz niemowlęcych, NAFLD, czyli niealkoholowe stłuszczenie wątroby, marskość, czy zapalenie kryptogenne. Biopsja ma także wartość rokowniczą, ponieważ pozwala ocenić, czy pacjent będzie wymagał przeszczepienia, czy rozwinie marskość, ale trzeba pamiętać, że jest to badanie ryzykowne, obarczone niemałym ryzykiem śmierci szczególnie u dzieci.
Co stanowi nowoczesna alternatywę? Fibroskan - elastografia, ale badanie to wymaga dalszej walidacji szczególnie u dzieci. Fibroskan jest jednak przydatny dla oceny marskości wątroby w przebiegu atrezji dróg żółciowych i stanowi krok milowy u dzieci, ponieważ za jego sprawą można uniknąć badań inwazyjnych. Fibroskan może diagnozować nie tylko włóknienie wątroby, ale także jej stłuszczenie, w czym wykazuje wysoką czułość i swoistość. W ocenie schorzeń gastrologicznych znaczącą role odgrywa także rezonans magnetyczny, szczególnie gdy elastografia jest zainstalowana opcją MRi. Do użycia przy ocenie włóknienia, czy stłuszczenia, akumulacji żelaza wchodzi multiskan. MRi jest obecnie testowany w Centrum Zdrowia Dziecka.
Badania obrazowe i endoskopowe znajdują zastosowanie w gastroenterologii dziecięcej szczególnie do oceny jelita cienkiego. MRi z kontrastem jest łatwiej dostępny niż kapsułka endoskopowa, ale charakteryzuje się dokładnością. Z kolei kapsułka może ocenić te części przewodu pokarmowego niedostępne w badaniu endoskopowym. Czułość kapsułki sięga 90-100 proc w zależności od odcinka przewodu. Czułość MRI jest także wysoka. ERCP wchodzi do praktyki pracowni endoskopowych dziecięcych (IPCZD). Enteroskopia dwubalonowa jest jeszcze niedostępna rutynowo, ale wykorzystywana w sytuacjach szczególnych.
Należy pamiętać, że nieswoiste zapalenia jelit o wczesnym początku mogą mieć podłoże immunologiczne, stąd konieczna jest diagnostyka immunologiczna oraz molekularna.
Przeszczepianie hepatocytów lub komórek pluripotencjalnych jest wskazane w chorobach metabolicznych wątroby lub ostrej niewydolności wątroby. Przyszłością terapii są kwasy zółciowe, które mają korzystne działanie metaboliczne, kwas obeticholowy znajduje zastosowanie w leczeniu stłuszczenia wątroby.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.